Atrakcje

5 powodów, dla których warto odwiedzić Sosnówkę w Karkonoszach

5 powodów, dla których warto odwiedzić Sosnówkę w Karkonoszach

Zastanawiasz się, gdzie warto spędzić swój kolejny urlop? A może szukasz inspiracji na wycieczkę w góry? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu, w którym chcę przedstawić Wam 5 powodów, dla których warto odwiedzić Sosnówkę w powiecie karkonoskim. To malownicze miejsce pełne atrakcji turystycznych i pięknych krajobrazów, które zachwycą nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także osoby poszukujące relaksu i spokoju wśród przyrody.

1. Kaplica św. Anny na Grabowcu

Kaplica św. Anny na Grabowcu to jedna z perełek architektonicznych Sudetów Zachodnich. Zlokalizowana na zachodnim stoku Grabowca, w północno-wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, zachwyca swoim pięknem i wyjątkowym stylem barokowym. Kaplica została zbudowana w formie rotundy na planie elipsy o wymiarach 14×10 metrów, z murowanymi ścianami, posadowionymi na kamiennym fundamencie o grubości ok. 1,7 metra. 

Na miejscu, tuż przy kaplicy, znajduje się gospoda „Przy Dobrym Źródle”, w której można zasmakować pysznej kawy, domowych ciast oraz smakowitych dań kuchni regionalnej. Obok kaplicy zostało wyznaczone miejsce wypoczynku dla odwiedzających – z ławami i stołami, gdzie można odpocząć i podziwiać piękno okolicy. Warto także wspiąć się na taras widokowy, skąd rozciąga się malowniczy widok na Kotlinę Jeleniogórską oraz Pogórze Karkonoszy. W pobliżu kaplicy znajduje się również skała Patelnia, która uważana jest za jeden z polskich czakramów – miejsc mocy, w których stwierdzono zwiększone promieniowanie kosmiczne.

2. Zbiornik Sosnówka

Zbiornik Sosnówka, to jeden z najnowszych sztucznych zbiorników w Polsce, który oddano do użytku w 2001 roku. Zbudowany na potrzeby dostarczania wody pitnej do pobliskiego miasta, Jeleniej Góry, jest również ważnym elementem systemu przeciwpowodziowego. W pobliżu zbiornika powstał kompleks Lake Hill Resort & SPA, oferujący luksusowe noclegi oraz szeroki zakres zabiegów spa. 

Niestety kąpiel w Sosnówce jest zabroniona ze względu na to, że jest to zbiornik zamknięty i służy jako rezerwuar wody pitnej dla okolicznych miejscowości. Dlatego też wszelkie formy rekreacji wokół zbiornika, w tym kąpiel, są zabronione.

3. Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej to z pewnością jedna z najpiękniejszych i najmniej znanych atrakcji Karkonoszy. Choć nie jest tak spektakularny jak Wodospad Kamieńczyka czy Wodospad Szklarki, to swoim urokiem i kameralnym charakterem z pewnością zachwyci każdego miłośnika przyrody. Przesieka, z której prowadzi kilka szlaków do wodospadu, to malownicza miejscowość, która zachwyca swoim spokojem i ciszą. Spacer do wodospadu Podgórnej to prawdziwa gratka dla miłośników pieszych wędrówek, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta i zatopić się w pięknej karkonoskiej przyrodzie. Mostek, który znajduje się poniżej wodospadu, to idealne miejsce do zrobienia pięknych zdjęć i podziwiania uroków tego magicznego miejsca.

4. Kościół św. Marcina

Kościół św. Marcina w Sosnówce to naprawdę fascynująca budowla, która z pewnością zainteresuje każdego miłośnika historii i architektury. Znajduje się on w samym sercu wsi i został wzniesiony w latach 1796-1797 na miejscu pierwotnego gotyckiego kościoła, który był wzmiankowany już w 1318 roku. Kościół ten składa się z jednej nawy z wydzielonym prezbiterium o wielobocznym zamknięciu oraz kwadratowej wieży o ściętych narożnikach. Wyróżniającym elementem kościoła jest hełm na szczycie wieży z prześwitem i dzwonem z XVI wieku. Naroża wieży, nawy i prezbiterium zostały ozdobione boniowaniem i lizenami w tynku, a okna i portal mają koszowy wykrój w opaskach. Całość pokrywa gontowy dach, który dodaje kościołowi dodatkowego uroku

5. ZOObaczysko

Ptasi Park ZOObaczysko w Sosnówce to idealne miejsce dla miłośników zwierząt, a zwłaszcza dla tych, którzy kochają ptaki. Park zajmuje powierzchnię 5000m2 i składa się z malowniczych krętych ścieżek, pięknej zieleni i zacisznego lasu. Dzieci z pewnością pokochają liczne atrakcje, takie jak duży labirynt, szachy ogrodowe czy gigantyczną piaskownicę. Jednak prawdziwą perełką tego miejsca są wolno latające papugi, których można podziwiać przez większość dnia. Dla odwiedzających istnieje możliwość karmienia zwierząt i spędzenia czasu w towarzystwie oswojonych królików. Park jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi, a także rodziny wyjazd z dziećmi.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Autor fotografii: Innalna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.