Atrakcje

Atrakcje, które musisz zobaczyć w Szklarskiej Porębie

Atrakcje, które musisz zobaczyć w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to urokliwe miasto położone w Karkonoszach, województwie dolnośląskim, które przyciąga turystów swoim pięknem i różnorodnymi atrakcjami. Jeśli planujesz odwiedzić to miejsce, musisz wiedzieć, co warto zobaczyć. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych atrakcji, które nie powinny umknąć Twojej uwadze.

Jak najdogodniej dojechać do Szklarskiej Poręby?

Szklarska Poręba znajduje się tuż przy granicy z Czechami. To jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, zlokalizowane w Sudetach Zachodnich, będące idealnym miejscem dla miłośników przyrody, turystyki górskiej i narciarstwa. Dojazd do Szklarskiej Poręby jest prosty i dogodny. Najlepiej wybrać się tam samochodem, ponieważ miasto jest dobrze skomunikowane z drogami krajowymi. Z Warszawy trasa prowadzi przez Legnicę i Jelenią Górę, z Krakowa przez Wrocław i Jelenią Górę, a z Poznania przez Zieloną Górę i Jelenią Górę. Z Wrocławia dotrzecie do Szklarskiej Poręby już w niespełna dwie godziny. Po zjechaniu z autostrady A4, trasa wiedzie przez drogę krajową numer 5 i 3. Bez problemu można także dojechać pociągiem lub autobusem – komunikacja publiczna w tej części Polski działa naprawdę sprawnie. Wówczas warto szukać na początku połączenia do Jeleniej Góry, skąd regularnie kursują autobusy (np. z Krakowa) lub pociągi. Przez całą podróż można liczyć na piękne widoki i zachwycające krajobrazy, szczególnie na finalnym odcinku trasy. 

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

Muzeum Mineralogiczne to wyjątkowe miejsce na mapie Szklarskiej Poręby. Można tam znaleźć niemal 2500 eksponatów, wśród których znajdują się minerały i skamieniałości pochodzące z całego świata. Ciekawostką jest również fakt, że muzeum posiada jeden eksponat z kosmosu – jest nim meteoryt Gibeon. Wszystko to sprawia, że Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie stanowi jeden z najbardziej wyjątkowych zbiorów geologicznych w naszym kraju. Odwiedzający mogą tu podziwiać cenne i oryginalne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Na uznanie zasługuje również otoczenie muzeum – przed budynkiem znajduje się bowiem jedyny w Europie Las Karboński. Można tam podziwiać skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon. Według szacunków specjalistów rosły one około 300 milionów lat temu. 

Na terenie obiektu znajduje się ponadto dział poświęcony skamieniałościom i szkieletom dinozaurów, który tworzy największą w Polsce prywatną kolekcję. Wszystkie zgromadzone zbiory mineralogiczne i eksponaty mają ogromną wartość naukową i dydaktyczną. Co więcej, kolekcje minerałów z Karkonoszy i Gór Izerskich, a także kalcytów i stalaktytów z Wojcieszowa oraz minerałów rudnych z Trepczy i Cavnik uznawane są w środowisku jako unikatowe. 

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta w 1966 roku przy okazji eksploatacji wyrobiska Kletno III przez Bystrzyckie Zakłady Kamienia Budowlanego, które zajmowały się wydobyciem w tej okolicy marmuru metodą odkrywkową. Jest to najdłuższa jaskinia w całych Sudetach, dokładnie położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 800 m n.p.m., a korytarze mają łączną długość sięgającą ok. 4,5 km i rozpościerają się na trzech poziomach. Korytarze jaskini przykuwają wzrok, ponieważ pokrywają je liczne i bardzo zróżnicowane formy naciekowe. Odwiedzając to miejsce, można zobaczyć okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, a także kaskady, kopuły, misy martwicowe czy draperie naciekowe. To wszystko decyduje o tym, że Jaskinia Niedźwiedzia przez wielu nazywana jest jedną z najpiękniejszych w całej Polsce. Dodatkowo, jaskinia leży na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia o powierzchni 89 ha, gdzie rośnie bór bukowo-świerkowy. 

Zakręt Śmierci – punkt widokowy na Szklarską Porębę

Zakręt Śmierci to bez wątpienia najsłynniejszy zakręt drogowy w Polsce, który znajduje się na rogatkach Szklarskiej Poręby, a dokładnie na drodze wojewódzkiej nr 358, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrój (jest to tzw. Droga Sudecka). Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie to jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Karkonoszach. Na długości zaledwie kilkuset metrów, zakręt Śmierci dostarcza niezapomnianych wrażeń i widoków. Po pierwsze, wizyta w Zakręcie Śmierci to niezapomniane doświadczenie. Jest to idealne miejsce, aby podziwiać przepiękne widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Nieważne ile razy przyjeżdżasz, zawsze znajdziesz coś nowego i pięknego do obejrzenia. Widok jest naprawdę zapierający dech w piersiach! Zakręt Śmierci to must-see destynacja w Szklarskiej Porębie. Przyjeżdżając tutaj, będziesz miał okazję podziwiać wspaniałe widoki, zrelaksować się i zanurzyć się w atmosferze Karkonoszy. Wycieczkę można połączyć wraz ze spacerem do Schroniska Wysoki Kamień.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.