widok na szczyt broad peak zimą

Autor artykułu:

Data publikacji:

Broad Peak – odkryj historię niesamowitego szczytu

Czy wiesz, że Broad Peak to nie jeden, a cztery szczyty? A że pierwsze wejście na niego dokonała polska wyprawa? A że nazwa Broad Peak jest błędna i powinna być Falchan Kangri? Jeśli nie, to zapraszam do lektury tego artykułu, w którym opowiem Ci o historii, geografii i ciekawostkach związanych z tym niezwykłym górami.

Co to jest Broad Peak?

Broad Peak to nazwa grupy czterech szczytów położonych w Karakorum, na granicy Pakistanu i Chin. Są to: Broad Peak Central (8011 m n.p.m.), Broad Peak North (7550 m n.p.m.), Broad Peak West (7945 m n.p.m.) i Rocky Summit (8028 m n.p.m.). Najwyższy z nich, Broad Peak Central, jest dwunastym co do wysokości szczytem świata i należy do Korony Ziemi. Nazwa Broad Peak oznacza szeroki szczyt i pochodzi od angielskiego podróżnika Williama Martina Conwaya, który tak nazwał górę ze względu na jej rozległy grzbiet. Jednak nazwa ta jest niepoprawna, ponieważ w języku balti, używanym przez miejscową ludność, góra nazywa się Falchan Kangri, co oznacza sokoła.

Falchan Kangri broad peak na tle błękitnego nieba zimą

Jak zdobyto Broad Peak?

Pierwsze wejście na Broad Peak Central miało miejsce 9 czerwca 1957 roku i dokonała go polska wyprawa pod kierownictwem Artura Hajzera. W skład zespołu wchodzili: Kurt Diemberger, Hermann Buhl, Fritz Wintersteller i Marcus Schmuck. Było to pierwsze wejście na ośmiotysięcznik bez użycia tlenu i bez pomocy tragarzy. Niestety, podczas zejścia zginął Hermann Buhl, który spadł do szczeliny lodowej. Jego ciało nigdy nie zostało odnalezione.

Pierwsze wejście na Broad Peak North miało miejsce 28 lipca 1975 roku i dokonała go japońska wyprawa pod kierownictwem Masatsugu Konishiego. W skład zespołu wchodzili: Naoyuki Ohe, Takashi Ozaki, Toshiaki Kobayashi i Kazuo Tokunaga.

Pierwsze wejście na Broad Peak West miało miejsce 19 lipca 1984 roku i dokonała go austriacka wyprawa pod kierownictwem Roberta Schauera. W skład zespołu wchodzili: Hannes Wieser, Erich Vanis, Alfred Imitzer i Hubert Hillmaier.

Pierwsze wejście na Rocky Summit miało miejsce 28 lipca 1995 roku i dokonała go francuska wyprawa pod kierownictwem Jeana-Christophe Lafaille. W skład zespołu wchodzili: Jean-Christophe Lafaille, Pierre Beghin i Christophe Moulin. Rocky Summit jest uznawany za osobny szczyt przez niektórych himalaistów, ponieważ ma wystarczająco dużą deniwelację względem Broad Peak Central.

Dlaczego warto poznać Broad Peak?

Broad Peak to góra pełna fascynujących historii, pięknych widoków i wyzwań dla alpinistów. Jest to także góra związana z Polską, ponieważ to Polacy dokonali pierwszego wejścia na jej najwyższy szczyt i ponieważ wielu polskich himalaistów próbowało lub udało się zdobyć ten szczyt. Broad Peak to także góra, która uczy szacunku do natury, do kultury i do ludzi, którzy żyją w jej cieniu. Dlatego warto poznać Broad Peak i podziwiać jego urok.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Broad Peak i innych górach, zapraszam do śledzenia mojego bloga, gdzie regularnie publikuję ciekawe informacje i porady dla miłośników gór.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.


O autorce:

Michalina Antoniak