Atrakcje

Cykliczne wydarzenia w Szklarskiej Porębie – moc atrakcji!

Cykliczne wydarzenia w Szklarskiej Porębie – moc atrakcji!

Szklarska Poręba to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Karkonoszy! Miasto oferuje wiele wspaniałych atrakcji i zabaw, z których można skorzystać. Jedną z nich są cykliczne wydarzenia, które odbywają się w mieście. Od wystawy sztuki, przez festiwale muzyczne, aż po wydarzenia sportowe – w Szklarskiej Porębie nie ma czasu na nudę. To miejsce oferuje mnóstwo rozrywek dla całej rodziny i dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Cykliczne wydarzenia są świetną okazją, by poznać historię miasta, zobaczyć piękne widoki, pojeździć na rowerze lub spróbować lokalnych specjałów

Lipcowy maraton karkonoski

Co roku na początku lipca na szczytach Karkonoszy odbywa się Maraton Karkonoski, który w 2013 roku miał rangę Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. Zawodnicy biegną szczytami Karkonoszy, zaczynając od podnóża Szrenicy, przebiegając grzbietem górskim aż po Śnieżkę, by wrócić przez Szrenicę do Szklarskiej Poręby. Licząc przewyższenia, dystans wynosi około 46/52 km. Ten trudny, ale malowniczy maraton przyciąga co roku setki zawodników, dodatkowo zaskakując ich nieprzewidywalną, jak to w górach, pogodą – od upału do burz z piorunami.

Festiwal rowerowy BIKE WEEK

BIKE WEEK to wspaniałe przeżycie dla miłośników jazdy na rowerze, składające się z widowiskowych zawodów dla profesjonalnych rowerzystów, przyjaznych rodzinnym wycieczek rowerowych, szkoleń techniki jazdy oraz zawodów Junior Trophy dla najmłodszych. Co roku do Szklarskiej Poręby przybywa kilka tysięcy rowerzystów i kibiców, którzy mogą podziwiać niesamowite akrobacje na rowerach. Imprezie towarzyszą także koncerty i prezentacje filmów.

Ultrakotlina

W drugi weekend października rozpoczyna się najdłuższy ultramaraton w Sudetach Zachodnich. Trasa o długości 137 km prowadzi przez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie (po trasie Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej), a suma przewyższeń sięga 5100 m. Nie jest to łatwa droga, jednak na najbardziej problematycznych odcinkach znajdują się znaki. Jest to wydarzenie skierowane do doświadczonych biegaczy długodystansowych.

Art Skwer

Art Skwer to specjalne warsztaty organizowane w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) nie tylko dla mieszkańców Szklarskiej Poręby, ale także miłośników sztuki z okolicznych miast i miasteczek. Uczestnicy Letniego Festiwalu Sztuk pod Szrenicą nie tylko spędzają czas na świeżym powietrzu, ale także mają okazję spróbować różnych technik artystycznych, takich jak plastyka, film, muzyka, fotografia, teatr i sztuki cyrkowe. Przy okazji tworzą kwiaty z plastikowych butelek, malują torby, lepią w glinie, malują maski i robią biżuterię z recyklingowanych T-shirtów i podkładek z papierowej wikliny, a także bawią się fotografią. Nie zapominają też o dbałości o ciało, ćwicząc różne asany w trakcie zajęć jogi.

Majowy Zawrót Głowy

Muzyczna majówka, okresowa impreza, która odbywa się w długi majowy weekend, składa się z wielu wydarzeń, które są organizowane na terenie miasta. Będą to m.in. bezpłatne wycieczki po Szlakach Wlastimila Hoffmana i Jana Sztaudyngera, koncerty w plenerze i w klubach (m.in. Akurat, East West Rockers, SBB, Kosmos Mega Sound System, The Crackers Band, Marcin Nowakowski, Papryka Korps, kabaret Hrabi), zawody rowerowe dla miłośników dwóch kółek, Sudecka Młodzieżowa Liga Sportowa, maraton rowerowy – Memoriał Jurka Zawadzkiego oraz Ekologiczna Majówka pod Szrenicą z „Wirtualnymi Karkonoszami”. Dodatkowo w programie będą pokazy filmów, prelekcje, a także zniżki na zwiedzanie niektórych atrakcji miasta.

Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim

Podczas wiosennych roztopów, w kwietniu, koryto rzeki Kamienna staje się miejscem widowiskowych zawodów kajakowych. Od 1984 roku odbywa się coroczna impreza – Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim AMP Kamienna, gdzie mogą wziąć udział zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy. Widzowie mogą oglądać zmagania na wzburzonej rzece, od ujścia Szklarki do przystanku PKS przy Hotelu „Las”.

Bieg Piastów

Bieg Piastów, który po raz pierwszy odbył się 11 kwietnia 1976 roku, stał się najstarszą i największą w Polsce imprezą narciarską biegową. Uczestnicy wtedy mieli do przebiegnięcia 15 km, jednakże do startu zgłosiły się zarówno dzieci, jak i dorośli. W chwili obecnej na trzech dystansach: 50, 30 i 26 km ściga się około 5000 zawodników. Bieg Piastów z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a od 2008 jest członkiem WORLDLOPPET – Światowej Ligi Biegów Długodystansowych. W 2009 r. zdobył tytuł Masowej Imprezy Roku w 75. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Śniegolepy – Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze śniegu

Śniegolepy to największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Impreza ma formę całodniowego happeningu, podczas którego powstają zaskakujące formy ze śnieżnych sześcianów o boku 1,5 metra. Uczestnicy wykazują się kreatywnością, tworząc rzeźby, które mogą sięgać aż 5 metrów wysokości. Pomagają im w tym narzędzia takie jak piła, szpachelka, noże, kielnie i maczety. Podświetlenie konkursowych rzeźb kolorowymi reflektorami dodaje im magii. Wraz z happeningiem odbywają się koncerty, występy i konkursy dla publiczności.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.