Inne

Fauna Karkonoszy – jakie zwierzęta można spotkać w tych górach?

Fauna Karkonoszy – jakie zwierzęta można spotkać w tych górach?

Karkonosze to miejsce, gdzie można zobaczyć nie tylko piękne krajobrazy i zabytki, ale także doświadczyć bogactwa różnorodnej fauny. Te góry są domem dla wielu gatunków zwierząt, które żyją w naturalnym środowisku i tworzą unikalny ekosystem. W dzisiejszym wpisie blogowym chciałabym opowiedzieć Wam o tym, jakie zwierzęta można spotkać w Karkonoszach i jakie ciekawostki na ich temat warto poznać. Przygotujcie się na fascynującą podróż po świecie dzikiej natury!

Jakie zwierzęta spotkasz na szlaku w Karkonoszach?

Niestety, przez złe gospodarowanie zasobami naszych terenów w ciągu setek lat, fauna Karkonoszy bardzo ucierpiała. Wycinka drzew, rozwój przemysłu i hutnictwa pozbawiły zwierzęta ich naturalnego środowiska, a siedliska znacznie się skurczyły, nie dając niektórym gatunkom szansy na przeżycie. Wiele z nich zostało straconych bezpowrotnie, ale dzięki działaniom Karkonoskiego Parku Narodowego niektóre gatunki wracają po wielu latach nieobecności, a inne są przywracane do naturalnego środowiska.

W Karkonoszach rzadko można spotkać ciepłolubne gatunki zwierząt, ze względu na panujące tam warunki klimatyczne, przede wszystkim niskie temperatury. Niemniej jednak zdarzają się wyjątki, takie jak na przykład odmiana pająka Harpactea lepida, którego można znaleźć między innymi w ruinach Zamku Chojnik.

Drapieżniki

Charakterystycznymi gatunkami dla Karkonoszy są przede wszystkim te drapieżne, takie jak lis pospolity, jenot, kuna leśna, kuna domowa, łasica, gronostaj, tchórz zwyczajny, borsuk oraz wydra europejska. W ostatnim czasie w Karkonoszach pojawiły się ponownie rysie oraz wilki.

Lis, często nazywany szkodnikiem, jest ważnym elementem ekosystemu. Chociaż poluje na ptactwo domowe, to między innymi zjada również słabe i chore zwierzęta oraz żywi się padliną. W Karkonoszach można również spotkać kopytne, takie jak jeleń szlachetny, sarna, dzik europejski oraz muflon.

Muflon jest ciekawostką i jednocześnie symbolem Karkonoszy, a także elementem herbu gminy Podgórzyn. Ten gatunek pochodzi z Sardynii i Korsyki, został sprowadzony do naszego kraju w XX wieku przez hrabiego Schaffgotscha w celu uatrakcyjnienia polowań. Obecnie populację muflonów szacuje się na 25 sztuk.

Gryzonie i owady 

W malowniczych Karkonoszach odnajdziemy bogatą różnorodność fauny, obejmującą zarówno owadożerne, gryzonie, zajęczaki, łuskonośne, jak i ponad 200 gatunków ptaków, w tym około 150 gniazdujących. Niestety, przez nieodpowiednie gospodarowanie zasobami tych terenów w ciągu wielu wieków, fauna Karkonoszy bardzo ucierpiała. Wycinka drzew, rozwój przemysłu i hutnictwa spowodowały utratę naturalnych siedlisk dla zwierząt, a ich przestrzeń życiowa znacznie się skurczyła, co niektórym gatunkom odebrało szansę na przetrwanie. Wiele z nich stracono na zawsze, niektóre wracają po długich latach nieobecności, zaś inne podlegają odnowieniu dzięki wysiłkom Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wśród charakterystycznych gatunków zwierząt zamieszkujących Karkonosze znajdziemy drapieżniki, takie jak lis pospolity, jenot, kuna leśna, kuna domowa, łasica, gronostaj, tchórz zwyczajny, borsuk i wydra europejska. W ostatnim okresie ponownie zauważalne są również rysie oraz wilki. Oprócz tego na tych terenach spotkamy różnorodne gryzonie, takie jak nornica ruda, nornik bury, nornik zwyczajny, mysz polna, mysz leśna, mysz zaroślowa, szczur wędrowny, piżmak, wiewiórka pospolita, orzesznica i popielica. Szczególnie interesującą grupą są nietoperze – można tam dostrzec aż około 19 różnych gatunków.

Kuna siedzi na drzewie pokrytym mchem w lesie w karkonoszach

Ważne jest, abyśmy zadbali o ochronę tych wyjątkowych zwierząt i ich siedlisk w Karkonoszach, by przyszłe pokolenia także mogły cieszyć się ich obecnością i pięknem natury tego regionu.

Płazy i ryby

Wśród płazów spotkać można m.in. żabę trawną, żabę wodną, ropuchę szarą, traszkę górską, traszkę zwyczajną, a także salamandrę plamistą, która jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce. W Karkonoszach występują również gady, takie jak jaszczurka zwinka, żyworódka, zaskroniec, padalec oraz żmija zygzakowata. W rzekach i strumieniach Karkonoszy żyją pstrągi potokowe, pstrągi źródlane oraz pstrągi tęczowe. Miłośnikom wędkarstwa polecam szczególnie łowiska w okolicach Karpacza!

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.