Szlaki turystyczne

Góry Izerskie – najpiękniejsze miejsce do wędrówek

Góry Izerskie – najpiękniejsze miejsce do wędrówek

Góry Izerskie to z pewnością jedne z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych gór na terenie Polski. Znajdują się one w Karkonoszach i stanowią idealne miejsce do wędrówek górskich. Góry Izerskie wyróżniają się piękną przyrodą, a turyści mogą tutaj podziwiać widoki zarówno z doliny, jak i z szczytów górskich. Sprawdź, co warto zobaczyć w trakcie wycieczki w Góry Izerskie! 

Góry Izerskie – położenie

Góry Izerskie to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, położone na Dolnym Śląsku, na granicy polsko-czeskiej. Najważniejszym punktem jest Wysoka Kopa, mająca 1126 m n.p.m., a najpopularniejszymi miejscami na nocleg są Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój. Są tu liczne szlaki turystyczne, jak Chatka Górzystów na Hali Izerskiej, Schronisko Orle czy Wysoki Kamień. Na Stogu Izerskim znajduje się schronisko górskie, a w Izerskim Parku Ciemnego Nieba można naprawdę dobrze się bawić. Szlaki w Górach Izerskich są przyjemne i niezbyt wymagające, dlatego nadają się doskonale do krótkich, relaksujących spacerów. Zimą to ulubione miejsce narciarzy biegowych, zaś latem przyciąga pieszych i rowerzystów.

Góry Izerskie nie są wysokie, a ich wierzchowiny są łagodne dzięki wietrzeniu skał, które miało miejsce podczas paleogenu. Wschodnia część Wysokiego Grzbietu tworzy wąski grzbiet o stromych stokach północnych i południowych, co wynika z obecności odpornych na wietrzenie hornfelsów.

Szlaki turystyczne i szczyty w Górach Izerskich, które warto zobaczyć

Góry Izerskie są popularnym celem turystycznym, a ich piękne krajobrazy i szlaki turystyczne stanowią wspaniałe miejsce do górskich wędrówek i są idealne dla turystów o różnym poziomie zaawansowania. Poniżej przedstawiam kilka najciekawszych miejsc na mapie Gór Izerskich, które warto zobaczyć, wybierając się na wycieczkę. 

Szlak ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień i Zakręt Śmierci

Trasa rozpoczynająca się w Szklarskiej Porębie i kończąca na Wysokim Kamieniu jest bardzo popularna wśród turystów przebywających w mieście. Odcinek ten nie jest długi i nie stanowi dużego wyzwania dla podróżujących. Do schroniska na szczycie prowadzi Główny Szlak Sudecki, który jest oznaczony kolorem czerwonym. Przejście z Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień zajmuje około godziny. Z miejsca, gdzie znajduje się schronisko, można podziwiać piękny widok Karkonoszy od Śnieżki aż po Szrenicę.

Szlak ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski i Polanę Izerską

Zacznijcie swoją przygodę w Świeradowie-Zdroju, gdzie znajduje się początek Głównego Szlaku Sudeckiego. Ten 13-kilometrowy szlak zapewni wam wspaniałą wędrówkę.  Po dotarciu do schroniska, zobaczycie zapierające dech w piersiach panoramy z okna. Następnie, trasę można kontynuować kolorem czerwonym do Polany Izerskiej, a następnie kolorem niebieskim do Świeradowa. Stóg Izerski to często odwiedzana atrakcja w Górach Izerskich z uwagi na fakt, że na szczyt można dostać się kolejką gondolową, gdzie znajduje się bardzo popularne wśród turystów schronisko górskie PTTK

Szlak ze Stogu Izerskiego na Smrk 

Wybierając się w tę trasę, należy zacząć szlak w Świeradowie-Zdroju, kierując się w stronę Stogu Izerskiego. Następnie trzeba zmienić kolor szlaku na zielony i iść w kierunku Smrk 1124 m n.p.m., który znajduje się już po stronie czeskiej. Dojście ze Stogu do wieży trwa około godziny i 3 kilometry, bez większych wzniesień. Powrót możliwy jest tą samą drogą, należy kierować się w stronę Polany Izerskiej.

Szlak na Paličník ze Smedavy

Trasa o długości około 5 kilometrów z Smedavy do Paličník, bez znaczących wzniesień, w całości zlokalizowana jest na terenie Czech. Na szczyt prowadzi ścieżka z kolorowymi znakami – zielonymi i niebieskimi – po asfalcie i szutrze. W trakcie trasy można odpocząć w drewnianej wiacie turystycznej. Po drodze można zobaczyć m.in. Śnieżne Kotły i Izerę. Wejście na szczyt jest bardzo ciekawe, ponieważ do szczytu prowadzą drabinki. Powrót odbywa się tym samym szlakiem.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.