mgła w lesie w niemieckich górach

Autor artykułu:

Data publikacji:

Gotowy na duchy? Przerażające miejsce w niemieckich górach

Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, żeby zobaczyć swoje własne widmo? Jeśli tak, to mamy dla ciebie idealną propozycję na niezapomnianą podróż. W Niemczech, w górach Harz, znajduje się tajemnicze miejsce, gdzie możesz doświadczyć tego niezwykłego zjawiska. Jest to Brocken – najwyższy szczyt w tym pasmie górskim, który ma ponad 1100 metrów wysokości.

Jak zobaczyć własne widmo na Brocken?

Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać. Wystarczy, że wybierzesz się na szczyt Brocken w odpowiednim momencie i warunkach pogodowych. Najlepszym czasem na to jest jesień lub zima, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem, a powietrze jest wilgotne i mgliste. Musisz też znaleźć się na odpowiedniej odległości od chmury lub mgły, która będzie odbijać twoją sylwetkę. Zazwyczaj jest to około 200 metrów.

Gdy już znajdziesz się w odpowiednim miejscu, wystarczy, że spojrzysz w kierunku przeciwnym do słońca i będziesz obserwować chmurę lub mgłę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zobaczysz na niej swoje wielkie i rozmyte widmo, otoczone tęczowym halo. To właśnie nazywa się zjawiskiem Brockenu, na cześć góry, gdzie jest najczęściej obserwowane.

Dlaczego widmo jest tak duże i rozmyte?

To wszystko zależy od perspektywy i optyki atmosferycznej. Twoje widmo jest tak duże, ponieważ jest bardzo blisko ciebie i zajmuje całe twoje pole widzenia. Jest też rozmyte, ponieważ chmura lub mgła składa się z małych kropelek wody lub lodu, które rozpraszają światło i zmniejszają ostrość obrazu.

Tęczowe halo wokół twojego widma powstaje przez załamanie światła na kroplach wody lub lodu. Światło białe składa się z różnych kolorów, które mają różne długości fal i różnie łamią się na granicy ośrodków o różnej gęstości. Dlatego widzimy tęczę, gdy pada deszcz i świeci słońce.

drzew zimą w okolicy szczytu brocken w niemczech

Czy zjawisko Brockenu jest niebezpieczne?

Nie ma się czego bać, jeśli chcesz zobaczyć swoje własne widmo na Brocken. To tylko iluzja optyczna, która nie ma żadnego wpływu na twoje zdrowie czy bezpieczeństwo. Nie musisz się też obawiać, że twoje widmo cię prześladować lub przepowiadać przyszłość. To tylko twoja sylwetka, odbita na chmurze lub mgłej.

Jednak musisz pamiętać o kilku rzeczach, jeśli chcesz wybrać się na Brocken. Po pierwsze, ubierz się ciepło i odpowiednio do pogody. Na szczycie może być bardzo zimno i wietrznie, a temperatura może spaść poniżej zera. Po drugie, zabierz ze sobą mapę, kompas i telefon. W górach łatwo się zgubić, a mgła może utrudnić orientację. Po trzecie, nie chodź samotnie i informuj kogoś o swoim planie. W razie wypadku lub problemu będziesz miał kogoś, kto ci pomoże lub wezwie pomoc.

Zaplanuj swoją podróż na Brocken już dziś!

Jeśli jesteś gotowy na niezapomnianą przygodę i chcesz zobaczyć swoje własne widmo na Brocken, nie zwlekaj i zaplanuj swoją podróż już dziś. Możesz wybrać się tam samochodem, pociągiem lub pieszo. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, muzeum i restauracja, gdzie możesz odpocząć i nacieszyć się widokiem.


O autorce:

Michalina Antoniak