Niewiele osób odwiedzających Jelenią Górę i jej atrakcje decyduje się na eksplorację jednej z najpiękniejszych dzielnic, czyli Jagniątkowa. To miejsce z niepowtarzalnym klimatem i ciekawą historią. W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam co ma do zaoferowania Jagniątkowo i podzielę się moimi ulubionymi, mniej turystycznymi miejscówkami, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w okolicy. Zapraszam do lektury!
Gdzie leży Jagniątków?
Jagniątków to obecnie letniskowa dzielnica miasta Jelenia Góra, położona najwyżej i najbliżej Karkonoszy na wysokości 450-620 m n.p.m. Do połowy lat 70. XX wieku Jagniątków był samodzielną wsią, a następnie został włączony do pobliskiego miasta Sobieszowa. W kolejnych latach Sobieszów włączono do Jeleniej Góry (w 1976 r.), jednak Jagniątków pozostał w Piechowicach. Ostatecznie, z początkiem 1998 r., Jagniątków stał się dzielnicą Jeleniej Góry. To zaleta, ponieważ z Jeleniej Góry można dojechać tu komunikacją miejską (linie nr 9 i 15) za normalną cenę biletu.
Historia Jagniątkowa
Miejscowość powstała w połowie XVII wieku z inicjatywy protestantów z Czech, którzy z powodu prześladowań religijnych masowo emigrowali na tereny Karkonoszy po stronie śląskiej. Osadę nazwano Agnetendorf, a w 1945 roku zmieniono ją na Agnieszkowo, a rok później na obecną nazwę – Jagniątków. Miejscowość została nazwana na cześć żony Krzysztofa Schaffgotscha, który rządził tym regionem i wraz z małżonką pomagał uchodźcom.
Atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć w Jagniątkowie?
Rozwój turystyki w tym rejonie nasilił się, gdy wybudowano linię kolejową z Jeleniej Góry do Piechowic w 1891 roku, a następnie do Szklarskiej Poręby w 1902 roku. Wraz z rozwojem motoryzacji rozbudowywano drogi kołowe, w tym te prowadzące do rejonów podgórskich. W latach trzydziestych XX wieku powstała droga łącząca Sobieszów, Jagniątków, Michałowice i Piechowice, co przyczyniło się do gwałtownego napływu turystów do Jagniątkowa.
Jagniątków charakteryzuje się rozproszoną zabudową. Część domów znajduje się wzdłuż wijącej się drogi do Piechowic, a część w dolinie Wrzosówki i jej dopływów Brocza i Sopotu. Obecnie Jagniątków jest letniskową dzielnicą miasta Jelenia Góra, położoną najwyżej i najbliżej Karkonoszy (450-620 m n.p.m.). Do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku Jagniątków był samodzielną wsią, a następnie włączono go do Sobieszowa. W trakcie kolejnych zmian administracyjnych Sobieszów został włączony do Jeleniej Góry w 1976 roku, jednak Jagniątków został włączony do Piechowic. Ostatnia zmiana administracyjna Jagniątkowa miała miejsce na początku 1998 roku, kiedy to Jagniątków stał się dzielnicą Jeleniej Góry.
Jagniątków to dobra baza wypadowa do wycieczek w góry. Stąd prowadzi wiele szlaków turystycznych, na przykład na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego oraz na Śnieżne Kotły, skąd można kontynuować wędrówkę szczytami Karkonoszy w kierunku Szklarskiej Poręby lub Karpacza. Szczególnie polecam ciekawą wycieczkę do Śnieżnych Stawków.
W Jagniątkowie, w górnej części miejscowości, znajduje się również Karkonoski Bank Genów. Jest to placówka KPN, która ma za zadanie chronić, odtwarzać i zachować różnorodność biologiczną najcenniejszych gatunków karkonoskiej flory.
W centrum Jagniątkowa stoi zbudowany w 1985 roku kamienno-drewniany kościółek Bożego Miłosierdzia, nawiązujący stylem do budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył i tworzył do 1946 roku niemiecki noblista Gerhart Hauptmann. Do dziś stoi tu jego dom, w którym obecnie mieści się muzeum.
Dowiedz się więcej o Karkonoszach.
Autor fotografii: Jojo
Źródło: https://pl.wikipedia.org/