Podróże

Jak przygotować plecak na wycieczkę górską?

Jak przygotować plecak na wycieczkę górską?

Sukces naszej wycieczki w góry oraz nasze bezpieczeństwo w trakcie jej trwania zależy w znacznym stopniu od tego, jakie rzeczy zabierzemy ze sobą. Najważniejszym elementem jest plecak, do którego trzeba schować wszystko, co jest niezbędne. Rodzaj trasy, jej długość i plan noclegu w schronisku są najważniejszymi czynnikami, które decydują o tym, co zabieramy na wycieczkę. Sprawdź, co powinno znaleźć się w Twoim plecaku, jeśli planujesz górską wyprawę!

Plecak turystyczny – jaką pojemność wybrać?

Kiedy planujesz wycieczkę, należy wziąć pod uwagę wielkość bagażu. Przemyśl, gdzie i jak będziesz spędzać czas – czy będziesz nocować w namiocie, czy schronisku. Jeśli druga opcja, możesz zostawić w domu ciężkie rzeczy jak matę do spania. Przy wycieczkach długodystansowych, waga bagażu nie powinna przekraczać 1/4 Twojej wagi. Plecak wyprawowy o pojemności 70-90 litrów, z wygodnym systemem nośnym pozwoli przenieść nawet 20 kilogramów. Jeśli chcesz, by wycieczka była przyjemna – unikaj ciężkiego bagażu. 

Co zabrać w góry? Lista podstawowych akcesoriów

Uwzględnienie gór i por roku, w których wybieramy się w podróż, powoduje, że musimy stawić czoła różnym trudnościom. Niemniej jednak istnieje pewne wyposażenie plecaka, które powinno towarzyszyć nam w przypadku każdego rodzaju wycieczki. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś spakować do plecaka turystycznego, udając się w góry.

Dodatkowa odzież

Na górskich szlakach pogoda może się zmienić momentalnie. Nawet jeśli wybierzemy się w pięknym słonecznym dniu, temperatura w ciągu paru godzin może się zmienić nawet o kilkanaście stopni! Dlatego w górach należy być przygotowanym na wszystkie warunki i zawsze zabierać ze sobą dodatkową odzież, dzięki której poradzimy sobie niezależnie od nagłych zmian pogodowych.

Mapa

Przygotowania do górskiej wędrówki powinny uwzględniać analizę mapy – pozwoli to na obliczenie orientacyjnego czasu przejścia szlaku oraz poznanie jego poziomu trudności. Nawet jeśli znamy przebieg szlaku na pamięć, zabierzmy ze sobą mapę: może nam się przydać, gdy zgubimy drogę lub potrzebujemy skrócić trasę ze względu na złą pogodę lub słabnące siły. Trzeba mieć ją przy sobie, aby w razie potrzeby móc skorzystać z innego szlaku i szybciej dotrzeć do celu.

Woda i zapas kalorii

Prowadząc długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny, jakim jest chodzenie po górach, należy pozostawać naładowanym energetycznie. Aby uniknąć dźwigania zbędnego obciążenia, najlepiej wybierać wysokoenergetyczne przekąski, takie jak batony zbożowo-bakaliowe, czekolada, chałwa, suszone owoce itp. Trzeba uważać, aby w letnie dni nie zabierać kanapek, bo dodatki mogą ulec zepsuciu po kilku godzinach i stać się przyczyną zatrucia pokarmowego. Podczas takiej wędrówki bardzo ważne jest również uzupełnianie płynów i odpowiednie nawodnienie. Warto więc zabrać ze sobą bukłał w plecaku, aby mieć łatwy dostęp do wody. W przypadku wyższej temperatury dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w izotonik, który jeszcze skuteczniej nawodni organizm i dostarczy cennych składników mineralnych. Natomiast w chłodniejsze dni pomocny będzie termos z gorącą herbatą.

Latarka

Mimo dobrego planowania, nie mamy pełnego wpływu na to, co się wydarzy podczas wycieczki. Korki, postoje, zmęczenie, ból nóg to wszystko może sprawić, że schodzenie z gór będzie w zmroku. W takiej sytuacji konieczna jest latarka, by odczytać kolor szlaku, spojrzeć na mapę, a nawet patrzeć pod nogi. Latarka, która nie będzie krępować ruchów, to czołówka – warto mieć ją zawsze ze sobą. Warto pamiętać ponadto o zabraniu ze sobą zapasowych baterii. 

Naładowany telefon i powerbank

Aby zapewnić sobie lub komuś innemu pomoc w razie potrzeby, należy przygotować się na dłuższą wycieczkę, wyposażając się w powerbank, aby telefon nie rozładował się po kilku godzinach. Numer alarmowy TOPR to 601100300 lub numer alarmowy 112. Posiadacze androidowych telefonów powinni mieć zainstalowaną aplikację „Na ratunek”, która pozwala na automatyczne wysłanie danych o położeniu, gdy chcemy wezwać pomoc.

Apteczka

Wybierając się w góry, należy mieć w plecaku apteczkę z podstawowymi lekarstwami i opatrunkami, aby poradzić sobie z małymi problemami lub udzielić pierwszej pomocy. Oprócz środków przeciwbólowych, plastrów, opatrunku jałowego, opaski elastycznej i wody utlenionej, ważnym elementem wyposażenia plecaka jest folia ratunkowa (koc termiczny) NRC, która może pomóc chronić osobę narażoną na wychłodzenie, poprzez owinięcie jej lub przykrycie srebrną stroną folii do ciała.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.