Jelenia Góra to miasto, które położone jest u podnóża malowniczych Karkonoszy. Znane jest nie tylko z pięknych krajobrazów, ale również z bogatej historii i licznych zabytków. W tej części Polski można odnaleźć ślady wielu kultur i epok, a miasto z pewnością zadowoli turystów poszukujących ucieczki od zgiełku wielkich metropolii. Jelenia Góra ma wiele do zaoferowania – od pięknych renesansowych pałaców, kościołów i klasztorów, po ciekawe muzea i teatry. W tym wpisie pokażę Ci najważniejsze zabytki i atrakcje miasta, które warto odwiedzić podczas pobytu w Karkonoszach.
Atrakcje w Jeleniej Górze
Jeśli planujesz krótki wypad na weekend do ciekawego miasta na Dolnym Śląsku, koniecznie rozważ Jelenią Górę. To urokliwa miejscowość, w której można znaleźć wiele ciekawych zabytków, klimatycznych kawiarni oraz restauracji serwujących regionalne dania. Sprawdź listę konkretnych atrakcji, które według mnie warto zobaczyć w Jeleniej Górze!
Wieża widokowa „Grzybek” – Wzgórze Krzywoustego
Nie wiadomo, czy to jedynie legenda, ale polska tradycja przypisuje księciu Bolesławowi III Krzywoustemu założenie Jeleniej Góry w około 1108 roku. Według tej historii, na wzgórzu nazwanym później Wzgórzem Krzywoustego, książę wybudował słowiański gród. Mimo braku potwierdzenia tej opowieści, wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z miastem od tej lokalizacji. Jedną z atrakcji, która przyciąga turystów, jest 22-metrowa wieża widokowa nazywana „Grzybkiem”, zbudowana w 1911 roku. Wstęp na nią jest darmowy, a z jej szczytu roztacza się piękna panorama Jeleniej Góry, Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich.
Wieża Baszty Zamkowej
Chociaż jedynie goście hostelu mają możliwość zwiedzenia wnętrza Baszty Grodzkiej, każdy może odwiedzić Wieżę Baszty Zamkowej, położoną nieopodal. Wieża została wzniesiona w 1584 roku na miejscu poprzedniej i jest jedynym elementem bramy miejskiej, która przetrwała do XIX wieku. Cylindryczny kształt wieży uzupełnia ośmioboczna nadbudówka. W przeszłości, Wieża Baszty Zamkowej pełniła funkcję obronną i służyła jako miejskie więzienie. Dziś, na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego za darmo można podziwiać piękną panoramę miasta oraz okolicy.
Rynek Jeleniogórski (Plac Ratuszowy)
Jeleniogórski rynek należy do jednych z najpiękniejszych w Dolnym Śląsku. Kamieniczki z podcieniami, w stylu barokowym i rokokowym z przełomu XVII i XVIII wieku, w pięknych kolorach, sprawiają, że trudno tu nie zatrzymać się na dłużej. Niektóre z tych budynków zostały zrekonstruowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, co wpłynęło na to, że całość prezentuje się jednolicie i świetnie. Przy rynku znajduje się wiele zieleni, ławek oraz mnóstwo kawiarni i restauracji, co sprawia, że to miejsce jest bardzo popularne.
Na rynku stoi również XVIII wieczna fontanna Neptuna, przypominająca o dawnych związkach miasta z krajami zamorskimi. Nieopodal znajduje się tramwaj, który jest nawiązaniem do istniejącej w Jeleniej Górze w latach 1897-1969 linii tramwajowej. Za pomocą tej linii można było dojechać z dworca kolejowego do Cieplic, Sobieszowa oraz Podgórzyna. Dużą popularnością cieszy się także czerwony jeleń, wzorowany na tym, który widnieje w herbie miasta.
Bazylika św. Erazma i św. Pankracego
Bazylika św. Erazma i św. Pankracego to najstarszy kościół w Jeleniej Górze, którego korzenie sięgają XIV wieku. Prezbiterium i korpus pochodzą właśnie z tamtej epoki, natomiast wieża i nawa główna zostały ukończone sto lat później. Choć gotycka budowla obfituje w elementy architektoniczne charakterystyczne dla tamtej epoki, to jej wystój jest barokowo-renesansowy. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest barokowy ołtarz, którego powstanie datuje się na lata 1713-1718. Kolejną perełką jest renesansowa ambona z 1591 roku. W kościele warto także zwrócić uwagę na liczne płyty nagrobne i epitafia, które zdobią zewnętrzne mury świątyni.
Słynny deptak w Jeleniej Górze
W czasie II wojny światowej Jelenia Góra nie ucierpiała, dzięki czemu miasto zachowało wiele zabytkowych budowli. Szczególnie imponujące są te zlokalizowane przy ul. Marii Konopnickiej, która przechodzi w ul. 1 Maja. Te budynki znajdują się na tzw. Małym Jeleniogórskim Trakcie Śródmiejskim, który zaczyna się na Wzgórzu Krzywoustego. Na tej trasie można zobaczyć starannie odrestaurowane kamienice, interesujące pomniki, wiele restauracji i sklepów, a także kilka budowli, których warto nie przegapić.
Co warto zobaczyć w okolicach Jeleniej Góry?
Kiedy wybierzesz się do Jeleniej Góry i zamierzasz zostać w tej miejscowości na kilka dni, gorąco zachęcam do eksploracji atrakcji, które znajdują się w bliskiej odległości. Szczególnie jeśli poruszasz się autem, dotarcie do poniższych atrakcji nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.
Pałac Łomnica
Pałac Łomnica, oddalony o 5 kilometrów od Jeleniej Góry, został zbudowany w XVII wieku i wielokrotnie przebudowywany. Ostatni raz miało to miejsce w latach 1838-1844, gdy właścicielem łomnickich dóbr była rodzina von Küster. Pałac odzyskał dawną świetność po tym, jak od lat 90. XX wieku ponownie właścicielami zostali potomkowie tej rodziny.
Wnętrza pałacu pełnią dziś funkcję muzeum, z multimedialną wystawą zatytułowaną „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Na 3 kondygnacjach i w 18 salach przedstawiono dzieje pałacu oraz jego właścicieli od 1720 roku do lat 60. XX wieku. Obok dużego pałacu znajduje się mniejszy, zwany „Domem Wdowy”, który zbudowano w latach 1803–1804. Obecnie mieści się tam kameralny hotel oraz znakomita restauracja. Do kompleksu należy również Folwark oraz pięknie zadbany park w stylu angielskim, zajmujący powierzchnię 9 hektarów.
Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
W Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej znajduje się wiele zabytkowych obiektów, w tym pałac w Łomnicy. W okolicy Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich znajduje się kilkadziesiąt odrestaurowanych pałaców, dworów i zamków, często otoczonych pięknymi parkami i ogrodami. Jelenia Góra jest dobrym punktem wypadowym, aby zobaczyć te zabytki i poznać ich historię.
Dowiedz się więcej o Karkonoszach.
Źródło fotografii: https://unsplash.com