ratownicy górscy w kamizelkach wezwani, dzięki nowej tabliczce informacyjnej w karkonoszach zimą

Autor artykułu:

Data publikacji:

Nadchodzą zmiany w Karkonoszach. Jak wpłyną na turystów?

Witaj, drogi czytelniku! Jeśli lubisz wędrować po górach, to mam dla ciebie świetną wiadomość. GOPR wprowadza nowy system oznakowania terenu, który ma pomóc jeszcze lepiej lokalizować poszkodowanych w Karkonoszach, a także innych pasmach w Sudetach. Specjalne tabliczki z numerami można już zobaczyć na szlakach. Na każdej z nich znajduje się numer i informacja: „W razie wypadku podaj ten numer”. Uzupełniono je także o numery alarmowe: 112 i 985.

Nowe tablice w Karkonoszach

Nowe oznakowanie ma na celu znacząco usprawnić szybkie dotarcie do turystów w sytuacjach awaryjnych. Często zdarza się, że nie są w stanie dokładnie określić swojego położenia, jednak numer na tablicy rozwiąże ten problem. Wystarczy, że go podadzą, a ekipy ratunkowe natychmiast będą miały jasne wskazówki dotyczące miejsca, do którego mają się udać.

„Za nami pierwszy miesiąc wakacji, przez cały ten czas nasi ratownicy pracują nad poprawą bezpieczeństwa w naszym regionie. Od początku lipca opracowujemy pilotażowy projekt oznakowania mający pomóc jeszcze lepiej lokalizować poszkodowanych na terenie działania GOPR Karkonosze” – czytamy na Facebooku.

OPRAC. IKO11-08-2023 11:49

Projekt jest realizowany we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym, który udostępnił swoje tablice informacyjne. Na razie nowe oznaczenia pojawiły się tylko na kilku szlakach, ale plan jest taki, żeby stopniowo je rozbudowywać. W przyszłości mają być także dostępne na aplikacji mobilnej GOPR.

„To bardzo dobry pomysł, bo czasem ludzie nie wiedzą, gdzie są i jak się do nich dostać. Widziałem coś takiego w Czechach i tam to działało bardzo dobrze” – mówi nam jeden z turystów, który natknął się na nowe tabliczki.

tabliczka na szlaku górskim w karkonoszach

Jak zachować się w razie wypadku?

Nie zapominajmy jednak, że nowe oznakowanie to nie wszystko. Ważne jest także, żeby zachować się odpowiednio w razie zagrożenia. Oto kilka rad od GOPR:

  • Zawsze zabieraj ze sobą telefon komórkowy i powerbank.
  • Sprawdzaj pogodę przed wyjściem na szlak i dostosuj ubiór do warunków.
  • Nie oddalaj się od oznaczonych tras i nie schodź do dolin rzecznych.
  • Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń na numer 112 lub 985 i podaj numer tablicy najbliższej twojej lokalizacji.
  • Nie panikuj i nie poruszaj się bez sensu. Postaraj się utrzymać ciepło i czekać na ratowników.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie ciekawy i przydatny. Pamiętaj, że góry są piękne, ale też niebezpieczne. Dlatego dbaj o swoje bezpieczeństwo i korzystaj z nowego systemu oznakowania GOPR. Do zobaczenia na szlakach!


O autorce:

Michalina Antoniak