Jeśli planujesz wkrótce wyruszyć na wędrówkę po Karkonoszach, to koniecznie przeczytaj ten wpis! Chcę Cię ostrzec przed niebezpiecznymi roślinami i ziołami, na które warto uważać podczas swoich przygód w górach. Zachowując ostrożność i rozwagę, można cieszyć się ze wspaniale spędzonych chwil w Karkonoszach. Sprawdź, na jakie rośliny i zioła powinieneś uważać, udając się w te góry.
Barszcz Sosnowskiego
Po pierwsze, chcę zwrócić Twoją uwagę na barszcz Sosnowskiego, który może powodować ciężkie oparzenia skóry. Roślina ta jest bardzo popularna w Karkonoszach, a jej występowanie nie ogranicza się do żadnego konkretnego regionu, więc trzeba na nią uważać. Jeśli przypadkowo dotkniesz tej rośliny, skóra może zacząć swędzieć i piec, a następnie pojawią się na niej czerwone plamy. W najgorszym przypadku, oparzenia mogą być bardzo bolesne i trudne do wyleczenia. Dlatego warto unikać kontaktu z barszczem Sosnowskiego i nosić długie rękawy oraz spodnie podczas wędrówek.
Bluszczyk Kurdybanek
Kolejną rośliną, na którą trzeba uważać, jest bluszczyk kurdybanek. Zioło to może powodować reakcje alergiczne, które przejawiają się m.in. poprzez swędzenie i obrzęk skóry. Bluszczyk kurdybanek rośnie najczęściej w lasach i na polanach, więc trzeba uważać, gdzie się stawia kroki.
Tojad Sudecki
Tojad Sudecki to jedna z najbardziej trujących roślin, jakie występują w Karkonoszach. Roślina ta kwitnie od lipca do września, a jej piękne fioletowe kwiaty przypominają hełm bądź kaptur. Niezwykle niebezpieczne jest dotykanie tej rośliny, a już zwłaszcza jej zbieranie i spożywanie.
Tojad Sudecki zawiera alkaloid akonitynę, która jest jedną z najsilniejszych trucizn roślinnych. Nawet niewielka ilość tej substancji może porazić ośrodek oddechowy i zahamować pracę serca, co w skrajnych przypadkach niesie ryzyko śmierci. Symptomy zatrucia tojadem sudeckim pojawiają się bardzo szybko – już w ciągu kilku minut lub godzin od spożycia rośliny. Wśród objawów mogą wystąpić m.in. zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, silne bóle brzucha, zaburzenia widzenia i słuchu, a także trudności w oddychaniu i omdlenia.
Pokrzyk Wilcza Jagoda
Kolejną niebezpieczną rośliną, którą można spotkać w Karkonoszach, jest Pokrzyk Wilcza Jagoda. Występuje go tu całkiem sporo i na pierwszy rzut oka łatwo go pomylić z borówką czy jagodą ze względu na barwione na fioletowo kuleczki. Należy jednak uważać, ponieważ szczególnie trujące są nasiona tego krzewu, a do zatrucia może dojść nawet po zewnętrznym zetknięciu z owocami, zwłaszcza spojówek oczu.
Objawy zatrucia Pokrzykiem Wilczej Jagody są bardzo poważne i mogą prowadzić do śmierci, zwłaszcza u dzieci. Mogą pojawić się m.in. pragnienie, nudności, wymioty, suchość błon śluzowych, brak łez i śliny, zaburzenia połykania, czerwona skóra, rozszerzenie źrenic i zaburzenia akomodacji oczu, zatrzymanie moczu, porażenie perystaltyki jelit, zaparcia, przyspieszenie akcji serca i zaburzenia rytmu, podwyższenie temperatury ciała, utrata przytomności, dezorientacja, omamy wzrokowe i słuchowe, lęk, nieskoordynowane ruchy, drgawki, niewydolność oddechowa i krążeniowa oraz zaburzenia pamięci.
Zatrucie rośliną – co robić?
Jeśli podejrzewasz, że zostałeś zatruty rośliną, niezwłocznie skontaktuj się z najbliższą placówką medyczną lub zadzwoń po pomoc medyczną. Opowiedz dokładnie, co się stało i jakie objawy występują. W przypadku ciężkich objawów, takich jak trudności w oddychaniu czy utrata przytomności, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.
Jeśli nie masz pewności, która roślina mogła spowodować zatrucie, spróbuj zbadać okolicę, w której się znajdujesz, aby zidentyfikować toksyczną roślinę. Nie próbuj jej jednak dotykać ani zbierać bez odpowiedniej ochrony. Jeśli możesz, wykonaj zdjęcie rośliny lub przynieś jej kawałek, który pomoże lekarzom zidentyfikować substancje, które spowodowały zatrucie. Nie znasz zasad panujących na szlaku? Sprawdź poradnik dotyczący bezpieczeństwa w górach!
Pamiętaj, że w przypadku zatrucia toksyczną rośliną, czas jest kluczowy. Im szybciej udasz się po pomoc medyczną, tym większe szanse na pełne wyleczenie i uniknięcie poważniejszych powikłań.
Dowiedz się więcej o Karkonoszach.
Źródło fotografii: https://unsplash.com