turyści na szklaku w górach pełnym kałuż po obfitych opadach deszczu

Autor artykułu:

Data publikacji:

Nieodpowiedzialni turyści ignorują złe warunki pogodowe w górach

Nie ma złej pogody, są tylko źli ubrania – tak twierdzą niedzielni turyści, którzy wybrali się w miniony weekend na piesze wycieczki po Karkonoszach. Mimo niskich temperatur, silnego wiatru i opadów śniegu, nie zabrakło chętnych na podziwianie piękna górskiego krajobrazu. Jak się przygotować na taką wyprawę i co zabrać ze sobą? Podpowiadamy w naszym artykule.

Co to są niedzielni turyści?

Niedzielni turyści to osoby, które nie uprawiają regularnie turystyki górskiej, ale lubią od czasu do czasu wybrać się na jednodniową wycieczkę po górach. Nie są to profesjonaliści, którzy mają za sobą wiele szlaków i zdobytych szczytów. To raczej amatorzy, którzy szukają relaksu i kontaktu z naturą. Niedzielni turyści nie boją się trudnych warunków pogodowych, ale muszą być świadomi swoich możliwości i ograniczeń.

Jak się ubrać na górską wycieczkę?

Podstawową zasadą jest ubieranie się na cebulkę, czyli zakładanie kilku warstw ubrań, które można łatwo zdjąć lub założyć w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Pierwsza warstwa powinna być termoaktywna, czyli odprowadzać pot od ciała i zapewniać komfort termiczny. Druga warstwa powinna być izolacyjna, czyli zapewniać ciepło i chronić przed chłodem. Trzecia warstwa powinna być wiatro- i wodoodporna, czyli chronić przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Ważne jest, aby ubrania były dopasowane, ale nie krępowały ruchów.

Co zabrać ze sobą na górską wycieczkę?

Plecak na górską wycieczkę powinien być lekki, ale pojemny. Nie należy pakować zbędnych rzeczy, które tylko obciążą plecy i utrudnią marsz. Niezbędne są natomiast: mapa i kompas (lub GPS), latarka, apteczka, telefon komórkowy z naładowaną baterią, butelka z wodą i prowiant (np. kanapki, owoce, batony energetyczne), okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV, rękawiczki, czapka i szalik. Warto też zabrać ze sobą kijki trekkingowe, które pomagają utrzymać równowagę i odciążają stawy.

górskie szczyty zimą w trakcie opadów śniegu

Jak zachować się na szlaku?

Zachowanie się na szlaku jest kwestią bezpieczeństwa i kultury. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad: nie schodzić z oznakowanych szlaków, nie niszczyć roślinności i zwierząt, nie zostawiać śmieci, nie hałasować i nie zakłócać spokoju innym turystom, ustępować miejsca osobom idącym z naprzeciwka lub szybciej od nas, nie przeceniać swoich sił i umiejętności, informować bliskich o planowanej trasie i godzinie powrotu. W razie zagrożenia lub problemów należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 985 – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Podsumowanie

Góry są piękne o każdej porze roku, nawet gdy pogoda nie sprzyja. Niedzielni turyści, którzy decydują się na wycieczkę po Karkonoszach w trudnych warunkach, muszą jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i zachowaniu. Tylko wtedy mogą cieszyć się niezapomnianymi widokami i wrażeniami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zaplanować swoją niedzielną wyprawę i zachęcił do odkrywania uroków Karkonoszy.


O autorce:

Michalina Antoniak