Jeśli kochasz góry, zapewne marzysz o tym, by podziwiać je z różnych perspektyw. Nie musisz jednak wybierać się na długie i trudne wędrówki, by cieszyć się pięknem polskich krajobrazów. Istnieją miejsca, skąd możesz zobaczyć góry w całej ich okazałości, bez wysiłku i stresu. Oto moje propozycje najpiękniejszych punktów widokowych na polskie góry. Nie tylko Gubałówka!
Gubałówka – najpopularniejszy punkt widokowy w Zakopanem
Nie można mówić o punktach widokowych na polskie góry, nie wspominając o Gubałówce. To jedno z najbardziej znanych i lubianych miejsc w Zakopanem, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Tatry. Dojazd na Gubałówkę jest bardzo łatwy – wystarczy skorzystać z kolejki linowej, która zabierze cię na wysokość 1126 m n.p.m. w zaledwie kilka minut. Na górze czeka na ciebie wiele atrakcji, takich jak tor saneczkowy, park linowy, plac zabaw dla dzieci czy restauracje i kawiarnie. Możesz też po prostu spacerować po malowniczych łąkach i lasach, podziwiając panoramę Tatr.
Kraków – miasto z widokiem na góry
Nie trzeba jechać daleko od Krakowa, by zobaczyć góry. Wystarczy wybrać się na jeden z najwyższych punktów miasta, by cieszyć się niesamowitym widokiem na Beskidy i Tatry. Jednym z takich miejsc jest Kopiec Kościuszki, który ma 326 m n.p.m. i znajduje się na wzgórzu Sowińca. Z jego szczytu możesz podziwiać nie tylko panoramę Krakowa, ale też górskie szczyty, takie jak Babia Góra czy Giewont. Innym miejscem, skąd możesz oglądać góry, jest Kopiec Piłsudskiego, który ma 382 m n.p.m. i znajduje się na wzgórzu Wolskim. Z niego możesz zobaczyć nie tylko Beskidy i Tatry, ale też Pieniny i Gorce.
Morskie Oko – perła polskich Tatr
Jeśli chcesz poczuć się jak w bajce, musisz odwiedzić Morskie Oko. To największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie, które zachwyca swoim turkusowym kolorem i otoczeniem majestatycznych szczytów. Morskie Oko leży na wysokości 1395 m n.p.m. i jest łatwo dostępne pieszo lub bryczką z Palenicy Białczańskiej. Z jeziora możesz podziwiać widok na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty czy Mnicha. Jeśli masz ochotę na więcej przygód, możesz też udać się do Czarnego Stawu pod Rysami, który leży wyżej i oferuje jeszcze bardziej spektakularny widok.

Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy
Jeśli chcesz stanąć na najwyższym szczycie Karkonoszy i podziwiać panoramę Polski i Czech, musisz wybrać się na Śnieżkę. To najwyższa góra w Sudetach, która ma 1603 m n.p.m. i jest widoczna z daleka dzięki swojej charakterystycznej kopule. Na Śnieżkę możesz dojść pieszo z Karpacza lub Szklarskiej Poręby, lub skorzystać z kolejki linowej z Karpacza lub Pecu pod Sněžkou. Na szczycie znajduje się kaplica, obserwatorium meteorologiczne i punkt graniczny między Polską a Czechami. Z góry możesz podziwiać nie tylko Karkonosze, ale też Góry Izerskie, Góry Stołowe, Rudawy Janowickie czy Kotlinę Jeleniogórską.
Skalne Grzyby – niezwykłe formacje skalne w Górach Stołowych
Jeśli szukasz czegoś niezwykłego i oryginalnego, musisz zobaczyć Skalne Grzyby. To jedne z najciekawszych formacji skalnych w Polsce, które powstały w wyniku erozji piaskowca. Skalne Grzyby znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i są łatwo dostępne pieszo lub rowerem z Karłowa lub Pasterki. Skalne Grzyby mają różne kształty i rozmiary, a niektóre z nich przypominają ludzkie postacie lub zwierzęta. Z tego miejsca możesz podziwiać nie tylko Góry Stołowe, ale też Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie czy Góry Sowie.
Podsumowanie
Jak widzisz, polskie góry mają wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom aktywnego wypoczynku, ale też tym, którzy chcą podziwiać ich piękno z daleka. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na Gubałówkę, Kopiec Kościuszki, Morskie Oko, Śnieżkę czy Skalne Grzyby, możesz być pewien, że zachwycisz się widokiem na polskie góry. Nie zwlekaj więc i zaplanuj swoją podróż już dziś!