Jaskinie to fascynujące miejsca, pełne tajemnic i niesamowitych form skalnych. Na terenie Karkonoszy znajduje się wiele jaskiń, które kryją w sobie wiele interesujących odkryć. Od wielu lat, archeolodzy, speleolodzy i badacze z całego świata z zaciekawieniem przyglądają się temu obszarowi, w poszukiwaniu nowych odkryć i zaginionych tajemnic. W niniejszym artykule chciałabym Cię zaprosić na fascynującą podróż po jaskiniach Karkonoszy, podczas której odkryjemy razem ich niezwykłe piękno oraz poznamy historię i sekrety, które skrywają w swych wnętrzach.
Najciekawsze jaskinie w Karkonoszach
Poznaj moją listę ulubionych jaskiń na terenie Karkonoszy, do których regularnie wracam. Poniższe miejsca to doskonałe pomysły na jednodniowe wycieczki, tak aby urozmaicić swój weekend. Sprawdź, gdzie warto się wybrać!
Czerwona Jaskinia
Czerwona Jaskinia na Rudziankach położona jest w północno-zachodniej części Zachełmia, między Jelenią Górą a głównym grzbietem Karkonoszy. Rudzianki to niewielkie wzniesienie o wysokości 576 m n.p.m., gdzie występują skały zbudowane z granitu porfirowatego, a wśród nich znajduje się małe wyrobisko. Czerwona Jaskinia to pozostałość po dawnej kopalni pegmatytu, a sztolnia ma od 6 do 8 metrów długości, w zależności od źródła. To miejsce jest szczególnie interesujące z punktu widzenia geologicznego, ponieważ odsłania zarówno pegmatyt, jak i mikrogranit. W odległości poniżej 200 metrów od jaskini znajdują się pozostałości po mniejszym wyrobisku, a niedaleko wlotu sztolni można zobaczyć hałdę, na której znajdują się minerały takie jak piryt, topaz czy niobit.
Jaskinia Dziurawy Kamień
Jaskinia Dziurawy Kamień to niewielka jaskinia szczelinowa położona na zboczu góry Chojnik w Sobieszowie – dzielnicy Jeleniej Góry. Jest to najdłuższa jaskinia szczelinowa w Karkonoszach, która powstała w skałach granitowych. Otwór jaskini ma wysokość 2 metrów, a wejście prowadzi do prostego korytarza z dwoma niewielkimi progami. Po 15 metrach korytarz przechodzi w czterometrowy komin. Jaskinia znajduje się w grupie skał zwanych Zbójeckimi Skałami, a dojście do niej z czarnego szlaku jest oznaczone dwoma strzałkami.
Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe
Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe to unikalny kompleks jaskiń, położony zaledwie 30 km od Harrachova, w Czechach. To miejsce, gdzie można podziwiać największe podziemne jezioro w kraju. Labirynt korytarzy zdobi szata naciekowa, charakteryzująca się m.in. kwarcowymi ławami, gzymsami i listwami. Jaskinie te powstały przez tysiące lat w wyniku stopniowego rozpuszczania się wapiennego dolomitu w lekko kwaśnej wodzie, która wypełniała podziemne wnęki. Podczas swojego rozwoju poddawane były różnym zjawiskom przyrodniczym, takim jak ruchy tektoniczne i silne trzęsienia ziemi, które niestety częściowo zniszczyły szatę naciekową. Do dzisiaj widać skutki tej niszczącej siły. Większość nacieków, które możemy podziwiać w jaskiniach, powstała w okresie późniejszym. Niemniej jednak ich wyjątkowość i tajemniczość nadal pozostaje w pewnym stopniu ukryta w niedostępnych podziemiach.
Dowiedz się więcej o Karkonoszach.
Źródło fotografii: https://unsplash.com