Podróże

Polana Jakuszycka – popularny ośrodek narciarski

Polana Jakuszycka – popularny ośrodek narciarski

Polana Jakuszycka to popularny ośrodek narciarski położony w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej, w pobliżu Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Miejsce to słynie z doskonałych warunków narciarskich, ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania. W okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić zarówno zimą, jak i latem. W tym artykule przedstawię co warto zobaczyć w okolicy Polany Jakuszyckiej i wskażę kilka faktów, które warto poznać przed wycieczką w te rejony Polski. Przygotujcie się na niezapomniane wrażenia i inspiracje na wyjazd w góry

Jak dojechać na Polanę Jakuszycką?

Dojazd na popularną Polanę Jakuszycką, znajdującą się w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach, jest bardzo łatwy i wygodny dzięki Kolejom Dolnośląskim. Na trasie ze Szklarskiej Poręby Górnej podróżujący korzystają z czeskich pociągów, które obsługują to połączenie na zlecenie Kolei Dolnośląskich. Bilety na przejazd można zakupić online, w kasach lub bezpośrednio w pociągu.

Co warto wiedzieć o Polanie Jakuszyckiej?

Zanim wybierzesz się w to urokliwe miejsce, sprawdź co warto wiedzieć o Polanie Jakuszyckiej i dlaczego, moim zdanie, najlepiej odwiedzić ją w trakcie zimowych miesięcy.

Dzielnica Jakuszyce znajdująca się w Szklarskiej Porębie to najwyżej położona osada w tym rejonie. Zlokalizowana jest na wysokości 850-886 m n.p.m. i powstała na Przełęczy Szklarskiej, pomiędzy dwoma pasmami górskimi: Karkonoszami na wschodzie od drogi krajowej nr 3 i rzeki Kamiennej oraz Górami Izerskimi na północy i zachodzie.

Porównywalny klimat do Alp charakteryzuje Polanę Jakuszycką i Jakuszyce, z długimi zimami, obfitymi opadami śniegu oraz długotrwałym zaleganiem pokrywy śnieżnej. Dodatkowo wilgotność powietrza w tym regionie jest niezwykle wysoka.

Polana Jakuszycka to popularny ośrodek narciarski zlokalizowany w Jakuszycach, a dokładniej najwyżej położonej dzielnicy Szklarskiej Poręby. Od 1976 roku odbywa się tam Bieg Piastów, który przyciąga amatorów i profesjonalistów z całego świata. Ośrodek może pochwalić się ponad 80 km tras narciarstwa biegowego, które są stale utrzymywane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich są dedykowane wyłącznie narciarzom biegowym, dlatego proszę pieszych o zachowanie ostrożności i szacunek dla oznakowania. Narciarze poruszają się często z dużą prędkością, a nierozważne zachowanie pieszych może zagrażać ich bezpieczeństwu i utrudnić treningi sportowcom.

W dniach 3-5 marca 2023 roku odbędzie się już 47. edycja Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu narciarstwa biegowego w Polsce. Jednakże już tydzień wcześniej, odbywają się mniejsze zawody, w tym Rodzinna 12 i Bieg Zuchów. Polana Jakuszycka to doskonałe miejsce dla początkujących narciarzy biegowych, gdzie można skorzystać z licznych wypożyczalni i instruktorów oferujących zarówno lekcje indywidualne, jak i grupowe. Dzięki płaskiej i dobrze przygotowanej powierzchni Polany Jakuszyckiej oraz Polany Maliszewskiego, to idealne miejsce dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił na nartach biegowych po raz pierwszy. Warto jednak pamiętać, że niektóre ścieżki są dedykowane wyłącznie narciarzom biegowym, a piesi powinni respektować znaki i unikać chodzenia po tych trasach.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.