Noclegi

Polecane uzdrowiska w Karkonoszach

Polecane uzdrowiska w Karkonoszach

Karkonosze to piękne pasma górskie znajdujące się w południowo-zachodniej Polsce. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych w Polsce ze względu na jego malownicze krajobrazy i obfite walory przyrodnicze. Jednak niewielu ludzi wie, że Karkonosze są również domem dla wielu uzdrowisk i ośrodków zdrowotnych. W artykule zostaną omówione polecane uzdrowiska oferujące gościom różnorodne zabiegi i terapie.

Uzdrowisko Cieplice 

Woda termalna w Cieplicach jest znana ze swoich leczniczych właściwości od wieków. Uzdrowisko w Cieplicach zostało założone w 1281 roku i jest jednym z najstarszych ośrodków uzdrowiskowych w Polsce. Wody termalne ze złoża Cieplice mają od 16 do 22 tysięcy lat i są słabo zmineralizowane, mają wysoką temperaturę od 37 do 87 stopni Celsjusza, a także są nasycone fluorem i krzemionką. Korzystanie z wodolecznictwa w Cieplicach pozwala na rozgrzanie organizmu i leczenie różnych chorób. W oferowanych zabiegach wykorzystywana jest lecznicza woda termalna, do tego dochodzą inne zabiegi peloidoterapii, wziewań, kinezyterapii, elektrolecznictwa i światłolecznictwa.

Do obiektów Uzdrowiska Cieplice przynależą:

  • Pawilon Edward w Parku Zdrojowym, który pełni funkcje hotelowe i posiada stołówkę dla odwiedzających;
  • Dom Zdrojowy, gdzie znajduje się baza zabiegowa, pokoje, apartamenty, jadalnia, kiosk internetowy, bankomat;
  • Pawilony Marysieńka i Lalka oferujące noclegi dla gości;
  • Stoczniowiec, gdzie znajdują się pokoje dla kuracjuszy oraz baza zabiegowa i jadalnia;
  • Zakład Przyrodoleczniczy dla Dorosłych w Domu Zdrojowym. 

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to niewielkie miasteczko uzdrowiskowe położone w Sudetach w pobliżu Gór Izerskich, otoczona wieńcem górskim i sielskimi połaciami świerkowych lasów. Położenie to daje wyjątkowy, unikalny, odżywczy klimat i dlatego często nazywana jest „Doliną Młodości”. Uzdrowisko oferuje kuracjuszom dużą ilość zdrowych związków, w tym radon, gaz szlachetny, który stymuluje systemy hormonalne i immunologiczne, łagodzi bóle oraz stymuluje regenerację tkanek i zapewnia lecznic

Świeradów-Zdrój jest miejscem o bogatej tradycji i historii, sięgającej czasów Leonarda Thurneyssera i Kaspra Schwenckfelda, którzy porównywali jego wody mineralne do tego, co znajduje się w kurortach SPA w Belgii lub na Węgrzech. Uzdrowisko istnieje od ponad 250 lat, a jego wody, obfitujące w radon, mają wyższą temperaturę i wyjątkowe właściwości lecznicze. Uzdrowisko oferuje inhalacje, kąpiele i picie wód, które mają pozytywny wpływ na poziom czerwonych ciałek i hemoglobiny we krwi, a także obniżają ciśnienie tętnicze. Kąpiele w wodzie mineralnej z radonem powodują rozszerzenie się sieci kapilarów, co działa korzystnie na osoby cierpiące na miażdżycę tętnic, a także skutecznie leczy schorzenia narządu ruchu, reumatologiczne, neurologiczne, ginekologiczne i osteoporozę.

Uzdrowisko Czerniawa Zdrój

Od połowy XIX stulecia kameralna dzielnica Świeradowa-Zdrój służy jako uzdrowisko. W 1969 roku zaczęto tu butelkować leczniczą wodę mineralną „Czerniawiankę”, która potwierdzonymi badaniami oczyszcza organizm z metali ciężkich i obniża poziom cukru we krwi. Do 1973 roku było to samodzielne uzdrowisko, a obecnie stanowi jedną z części Kompleksu Uzdrowiskowego Świeradów – Czerniawa. Miejsce to pierwotnie służyło głównie dzieciom, ale teraz otwiera się również na leczenie dorosłych. 

W obrębie obiektu uzdrowiskowego Świeradów-Czerniawa znajdują się: 

  • Szpital Uzdrowiskowy Wacław z hotelem, stołówką, bazą zabiegową oraz świetlicą;
  • Zakład Radoczynny, gdzie mieści się baza zabiegowa;
  • Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci w Czerniawie-Zdroju; 
  • Centrum Rehabilitacji i Reumatologii Goplana, w którym znajduje się baza zabiegowa, stołówka, grota solna, a także Zakład Świerkowy;
  • Sanatorium Gracja oraz Słoneczko. 

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.