Podróże

Śnieżka – jak dojść szlakiem, jak dojechać wyciągiem, cennik

Śnieżka – jak dojść szlakiem, jak dojechać wyciągiem, cennik

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, całego pasma Sudetów oraz Republiki Czeskiej, osiągający wysokość 1602 m n.p.m. Jest to graniczny szczyt, wchodzący w skład szczytów Korony Gór Polskich i jest najbardziej charakterystycznym punktem Karkonoszy. Niemcy nazywają tę górę Schneekoppe, a Czesi Sněžka.

Jak dotrzeć na szczyt Śnieżki?

Aby dotrzeć na szczyt Śnieżki, można wybrać kilka szlaków, zaczynając od najtrudniejszego, którym jest szlak czarny. Szlak ten rozpoczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar. Jest to najkrótsza trasa, jednak niezbyt atrakcyjna ze względu na ograniczoną widoczność i strome podejście. Czas wejścia to około 2,5 godziny, czas zejścia to około 1 godzina i 45 minut, a suma podejść wynosi 820 metrów. Długość szlaku to około 5,9 kilometra.

Kolejny dostępny szlak to szlak czerwony, który prowadzi spod parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Jest to bardzo interesująca trasa, gdzie towarzyszą nam piękne widoki. Odcinek od Orlika do Schroniska nad Łomniczką jest łagodny i spacerowy. Jednak później droga staje się bardziej wymagająca, ze stromymi i wąskimi fragmentami, które mogą być śliskie po deszczu, dlatego należy zachować ostrożność. Należy pamiętać, że zimą szlak ten jest zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego na odcinku od Schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego. Czas wejścia to około 3 godziny, czas zejścia to około 2 godziny i 30 minut, a suma podejść wynosi 810 metrów. Długość szlaku to około 6,7 kilometra.

Najłatwiejsze szlaki to zielony i żółty, prowadzące od strony czeskiego Pec pod Sněžkou. W pobliżu znajduje się również parking Zelený potok, gdzie cena za jeden dzień wynosi maksymalnie 125 koron czeskich. W trakcie lata może być trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe. Podejście jest dosyć łagodne, a całą drogę pokonuje się na przemian zielonym i żółtym szlakiem. Widoki są bardzo korzystne. Zimą pomocne mogą być raki lub raczki. Czas wejścia to około 3 godziny i 30 minut, czas zejścia to około 2 godziny i 30 minut, a suma podejść wynosi 800 metrów. Długość szlaku to około 6,2 kilometra.

Szczyt Śnieżki na tle pochmurnego nieba w trakcie burzy

Kolejka gondolowa na Śnieżkę

Alternatywnie, można skorzystać z kolejki gondolowej, która umożliwia wygodne i szybkie dotarcie na szczyt Śnieżki. Kolejka ta kursuje od czeskiego Pec pod Sněžkou do podnóża góry Śnieżka. Przejazdy odbywają się codziennie w godzinach od 8:00 do 19:00 (w okresie od 1 października do 30 kwietnia do godziny 18:00), przy prędkości wiatru nieprzekraczającej 60 km/h. Należy jednak pamiętać, że odcinek na samej Śnieżce jest czynny w zależności od warunków pogodowych. W przypadku dużego nasilenia ruchu, na stacji środkowej nie można wsiadać do kolejki prowadzącej na Śnieżkę.

Parking – podstawowe informacje

W okolicy Śnieżki dostępne są parkingi dla turystów. Jednym z nich jest parking P3, gdzie odległość dla samochodów osobowych wynosi od 100 do 600 metrów. Należy pamiętać, że dla autobusów zarezerwowane jest parkowanie tylko na parkingu P1. Opłaty za korzystanie z parkingu P3 są następujące:

15 minut: bezpłatnie

1 godzina: 40 koron czeskich

2 godziny: 80 koron czeskich

3 godziny: 120 koron czeskich

1 dzień (0:00-24:00): 240 koron czeskich

Dostępny jest również parking wielodniowy, którego cena wynosi 240 koron czeskich za dzień (0:00-24:00).

Warunki korzystania z wyciągu

Przy korzystaniu z wyciągu na Śnieżkę obowiązują pewne warunki. Wózki dziecięce i osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich są akceptowane. Można przewozić również psy, jednak muszą być one przypięte na smyczy i mieć założony kaganiec. Narty i sanki są dopuszczone do przewozu, jednak rowerów nie przewozi się.

Cennik wyciągu na Śnieżkę

Poniżej przedstawiam cennik biletów na wyciąg na Śnieżkę.

Wjazd:

 • normalny: 330 koron czeskich;
 • młodzież i osoby starsze: 300 koron czeskich;
 • dzieci w wieku 5-10 lat: 150 koron czeskich;
 • dzieci do 4 lat: gratis;
 • wózki dla dzieci: 100 koron czeskich;
 • grupy szkolne (min. 20 osób): 220 koron czeskich;
 • grupy zorganizowane (min. 20 osób): 300 koron czeskich.

Wjazd i zjazd:

 • normalny: 620 koron czeskich;
 • młodzież i osoby starsze: 560 koron czeskich;
 • dzieci w wieku 5-10 lat: 300 koron czeskich;
 • dzieci do 4 lat: gratis;
 • wózki dla dzieci: 100 koron czeskich;
 • grupy szkolne (min. 20 osób): 400 koron czeskich;
 • grupy zorganizowane (min. 20 osób): 560 koron czeskich.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje o dotarciu na szczyt Śnieżki, korzystaniu z kolejki gondolowej oraz cenniku wyciągu będą pomocne dla turystów planujących swoją wizytę w tej malowniczej okolicy Karkonoszy. Ciesz się pięknymi widokami i niezapomnianymi chwilami na najwyższym szczycie Karkonoszy!

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.