Karpacz jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe w górach. Jeden z najbardziej wciągających szlaków prowadzi nad Przełęcz Okraj. Zejście na znajdującą się na granicy polsko-czeskiej Przełęcz będzie cudownym początkiem wakacji w Karkonoszach lub dobrym treningiem w pięknym otoczeniu natury. Jak zaplanować taką wycieczkę? Jakie atrakcje spotkasz na trasie? Sprawdź!
Karpacz i Przełęcz Okraj – informacje o trasie rowerowej
Trasa rowerowa w Karpaczu na Przełęcz Okraj jest przeznaczona dla doświadczonych kolarzy. Liczy sobie ok. 60 kilometrów, które można pokonać na rowerze szosowym w czasie od trzech do pięciu godzin. Ta mistrzowska pętla, której start i meta są w Karpaczu, składa się z drogi asfaltowej i niebieskiego szlaku. Najlepiej kierować się oznaczonym śladem GPX. Początkowo kolarze zmierzają do Kowar, a następnie w kierunku Małej Upy. Powrotny odcinek prowadzi przez Karpniki. Do Karpacza możesz się dostać samochodem lub pociągiem – miasto ma całkiem dobre połączenie kolejowe.
Atrakcje, które spotkasz na trasie
Na trasie Karpacz – Przełęcz Okraj czeka na nas mnóstwo atrakcji. Oprócz fantastycznych widoków i okazji do cieszenia się przyrodą są tu miejsca, które warto zobaczyć. Dlatego po wycieczce rowerowej warto zrobić sobie przerwę i aktywnie zwiedzać okolice.
Jeśli nie chcemy daleko odjeżdżać od punktu wyjściowego naszej wycieczki, nie musimy się obawiać – Karpacz oferuje na miejscu wiele atrakcji. Jedną z nich jest Multimedialne Muzeum Karkonoszy. To miejsce, w którym można poznać historię najwyższego pasma górskiego Sudetów w nowoczesny sposób. Przedstawione w formie, która sprawia, że uczenie się jest zabawą.
Planując taką wyprawę, warto również odwiedzić przy tej okazji Świątynię Wang, gdzie można zobaczyć piękny, ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela, który został przeniesiony tu w 1842 roku z południowej Norwegii na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Na szczególną uwagę zasługują dwunastowieczne portale, kolumny z kapitelami, a także rzeźby lwów nordyckich, które to dzieła sztuki potomków Wikingów. W okolicy znajduje się Dom Parafialny, gdzie można wynająć pokoje, a także szlaki turystyczne Karkonoszy oraz zabytkowy cmentarz, na którym został pochowany poeta Tadeusz Różewicz. Dla miłośników jazdy na rowerze przygotowano stanowisko do parkowania pojazdu na placu przykościelnym.
W Karpaczu nie brakuje również atrakcji dla miłośników aktywności. Przy ul. Kopernika 2 zlokalizowane jest bowiem Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie można poznać historię turystyki w Karkonoszach, poznać historię stojącą za sportami zimowymi, a także zobaczyć specjalną wystawę poświęconą tematowi ochrony przyrody.
Przełęcz Okraj, jako główny cel wycieczki rowerowej po Karpaczu, stanowi jednocześnie jej największą atrakcję. Przełęcz usytuowana jest między Grzbietami Kowarskim a Lasockim we wschodniej część Karkonoszy, na wysokości 1046 m n.p.m. Przez lata służyła ona jako najwyżej położone przejście graniczne Polski i Czech, które dołączyło do strefy Schengen. Na Okraju można wyczuć wzajemne wpływy obu kultur, a do dyspozycji turystów są dwa schroniska turystyczne, restauracje oraz – po stronie czeskiej – miejsca noclegowe.
Miejsca postojowe
Jeżeli planujesz wycieczkę rowerową po Karpaczu i okolicznych miejscowościach, znalezienie miejsca do zakwaterowania nie będzie stanowiło problemu. Ten region jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów i miłośników aktywnego spędzania czasu. Aby jednak uniknąć problemów z zakwaterowaniem, zaleca się zarezerwowanie pokoju z wyprzedzeniem, zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego.
Jeśli szukasz noclegu, okolica Karpacza oferuje bardzo zróżnicowaną bazę. Miłków jest idealnym miejscem na camping, a Kostrzyca na agroturystykę. W samym Karpaczu szczególnie polecane są Szkolne Schronisko Młodzieżowe Liczyrzepa, Schronisko Samotnia, Strzecha Akademicka, Apartamenty Lena, Pałac Kowary i gospodarstwa agroturystyczne.
Dowiedz się więcej o Karkonoszach.
Źródło fotografii: https://unsplash.com