Podróże

Wodospad Mumlavy – jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach

Wodospad Mumlavy – jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach

Wodospad Mumlavy to imponująca kaskada potoku Mumlava. Ten niesamowity widok można podziwiać w miejscowości oddalonej zaledwie 1,5 km od Harrachova w Czeskich Karkonoszach. To idealne miejsce na wycieczkę weekendową! Dodatkowo zwiedzisz Harrachov i na własne oczy ujrzysz jedną z najwyższych skoczni narciarskich, która znajduje się właśnie w tym czeskim miasteczku. W dzisiejszym wpisie znajdziesz wszystkie informacje, które przydadzą Ci się, jeśli wybierasz się zobaczyć wodospad Mumlavy.

Wodospad Mumlavy – garść podstawowych informacji

Wiedząc, że znaczna część Karkonoszy znajduje się u naszych południowych sąsiadów w Republice Czeskiej, nie możemy zapominać o ich równie fascynującej części. W Czechach możemy podziwiać wiele atrakcji, w tym najwyższy wodospad Karkonoszy – Wodospad Panczawy. Jego imponująca wysokość wynosi 148 metrów, a całkowita wysokość kaskad sięga 250 metrów. Oprócz Wodospadu Panczawy, możemy również odkryć Łabski Wodospad oraz opisany poniżej Wodospad Mumlawy.

Mumlawski Wodospad znajduje się w zachodnich Karkonoszach, niedaleko miasta Harrachov. To miasto graniczy z Polską, a w jego obrębie znajduje się przejście graniczne Harrachov – Jakuszyce (Szklarska Poręba). Wodospad znajduje się na potoku Mumlawa, którego źródła znajdują się na Mumlawskiej Łące. Wody potoku płyną w kierunku Harrachova, tworząc liczne mniejsze i większe kaskady oraz powstałe przez tysiąclecia kotły erozyjne, zwane Czarcimi Okami. Wody potoku przepływają przez kilka granitowych progów, tworząc imponujący Mumlawski Wodospad. Jego wysokość wynosi około 9 metrów, a kocioł erozyjny na jego dnie osiąga głębokość 6 metrów.

Jak się dostać do Wodospadu Mumlavy?

Wycieczkę radzę rozpocząć na polsko-czeskim przejściu granicznym Jakuszyce – Harrachov, które oddziela Góry Izerskie od Karkonoszy. Jak większość z Was pewnie wie, Jakuszyce są stolicą polskiego narciarstwa biegowego. To właśnie tutaj znajduje się Polana Jakuszycka, gdzie corocznie odbywają się największe w naszym kraju zawody narciarstwa biegowego, czyli Bieg Piastów.

Aby dotrzeć do Jakuszyc i dalej do Harrachova, najlepiej skorzystać z drogi numer 3, która prowadzi z Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę. Odległość z Jeleniej Góry do Jakuszyc wynosi 26 km, a do Harrachova jeszcze dodatkowe 6 km. Jeśli chodzi o odwiedzenie Mumlawskiego Wodospadu, najwygodniejszą opcją jest podróż własnym samochodem lub rowerem dla miłośników turystyki rowerowej. Dla osób preferujących transport publiczny, sugeruję dojazd autobusem PKS w okolice przejścia granicznego w Jakuszycach. Następnie można udać się na pieszą wycieczkę w kierunku wodospadu, pokonując dystans około 6 km. Ze Szklarskiej Poręby do Harrachova kursuje również linia kolejowa, która umożliwia podróżowanie przez malownicze krajobrazy Gór Izerskich. Warto wspomnieć, że stacja kolejowa w Jakuszycach (886 m n.p.m.) jest najwyżej położoną stacją kolejową w Polsce. Dystans, jaki musimy pokonać z dworca kolejowego w Harrachovie do Wodospadu Mumlawy, to około 5 km.

Ja najczęściej wybieram opcję „przejścia granicznego”, skąd wyruszam dalej drogą asfaltową samochodem, rowerem lub pieszo w kierunku Harrachova. Ten odcinek trasy ma długość 2,5 km i prowadzi cały czas w dół, aż do pierwszego skrzyżowania przed wjazdem do miasta. Na tym skrzyżowaniu skręcam w lewo, kierując się zgodnie z oznakowaniem przy jezdni, które wskazuje „Mamuti mustek” lub „Parking Central”.

Po przejechaniu około 2,2 km dochodzę do mostu nad jezdnią, gdzie znajduje się właściwy szlak turystyczny prowadzący do Mumlawskiego Wodospadu. Bezpośrednio za mostem, po prawej stronie, znajduje się główny parking w Harrachovie, na którym można zostawić samochód osobowy lub autokar. Oczywiście, korzystając z parkingu, nie zapomnij zabrać ze sobą czeskich koron. Opłata za pozostawienie samochodu osobowego wynosi 50 koron (około 8 zł), natomiast za autokar 150 koron (około 24 zł) za dzień.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.