Zachód słońca w górach to jedno z najpiękniejszych zjawisk natury, które warto zobaczyć na własne oczy. W Karkonoszach mamy wiele miejsc, z których możemy podziwiać ten spektakl. Dlatego dzisiaj przedstawiam Wam moje TOP 8 punktów widokowych, z których można zobaczyć niezapomniane zachody słońca w tej malowniczej krainie. Jeśli jesteście ciekawi, gdzie najlepiej podziwiać ten wspaniały widok, zapraszam do dalszej lektury!
Poznaj moje sprawdzone punkty widokowe w Karkonoszach
Dzisiaj podzielę się z Wami moimi ulubionymi miejscami, które regularnie odwiedzam, aby móc podziwiać majestatyczne zachody słońca. Część z nich znajduje się na wzniesieniach, więc jeśli zdecydujecie się na jedno z nich, pamiętajcie, aby zachować szczególną ostrożną w trakcie schodzenia. Po zachodzie słońca w górach szybko zapada ciemność, więc naładowane telefony i latarki to podstawowe wyposażenie na taką wyprawę. A teraz przejdźmy do najciekawszej części artykułu – moich TOP 8 punktów widokowych w Karkonoszach!
Zbójeckie Skały
Zbójeckie Skały zajmują pierwsze miejsce na mojej liście najlepszych punktów widokowych w Karkonoszach. Miejsce to niedawno zyskało na atrakcyjności dzięki budowie nowego tarasu widokowego. Platforma znajduje się ponad skalną półką, na której umieszczony jest punkt widokowy, wynoszący ponad 2 metry. Stąd można podziwiać piękne panoramy zarówno Karkonoszy, jak i Kotliny Jeleniogórskiej.
Wysoki Kamień
Warto podejść na szczyt Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.) i pokonać ewentualny trud wspinaczki, ponieważ nagrodą będą tu fantastyczne widoki. Zobaczymy tutaj Karkonosze z innej perspektywy. Walory tego szczytu zostały już dostrzeżone wieki temu i od dawna odgrywa on ważną rolę jako punkt orientacyjny dla wędrowców.
Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie
To skromniejsza, ale niezwykle urokliwa alternatywa dla popularnego Sky Walku. Drewniana konstrukcja w Świeradowie-Zdroju, na szczycie Czerniawskiej Kopy, oferuje piękne widoki na całe Góry Izerskie oraz okoliczne miasteczka i wsie. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych wież widokowych nie tylko w Świeradowie, ale w całych Górach Izerskich.
Góra Witosza – karkonoski Brocken
Góra Witosza, zwana karkonoskim Brockenem, to miejsce, gdzie podobno przy sprzyjających warunkach można dostrzec widmo Brockenu, czyli własny cień na chmurze. Jednak nawet jeśli to nie wydarzy się nam, warto tu wejść dla fantastycznego widoku. Z góry rozpościera się piękna panorama na Śnieżne Kotły, Szrenicę i Karkonoski Padół Śródgórski. Z wysokości można zobaczyć także fragment Wysokiego Grzbietu Izerskiego z Wysokim Kamieniem.
Słupiec
To imponujący punkt widokowy na wygasłym wulkanie. Niewielki bazaltowy stożek w Giebułtowie oferuje piękną panoramę Karkonoszy, Gór Kaczawskich i Izerskich, a także uroki najbliższych okolic, takich jak Przedgórze Rębiszowskie, Wzniesienie Radoniowskie i Kotlinę Mirska.
Wieża widokowa na górze Smrek
Solidna konstrukcja stojąca tuż przy granicy z Polską zapewnia widoki na odległość nawet 150 kilometrów. Oprócz Gór Izerskich, z wieży widać także Karkonosze, Góry Łużyckie, Ještěd, Bezděz oraz Říp. Wędrowcy mają również wspaniały widok na polską stronę.
Jańskie Łaźnie
Spacer pośród wierzchołków drzew karkonoskiego lasu to niezapomniane wrażenie. Z wyższej perspektywy tego unikalnego spaceru widać jak na dłoni wyjątkowość przyrody karkonoskiej. Polecam ten punkt widokowy wszystkim spragnionym niezapomnianych widoków na zachodzie słońca.
Jelenie Skały
Może nie tak zapomniane, skoro znalazły się na moim rankingu. To bez wątpienia miejsce dla koneserów, o niepowtarzalnym klimacie, do którego prowadzą ścieżki wydeptane głównie przez sarny i jelenie. Ten punkt widokowy odwiedzam wyjątkowo często, więc to z pewnością wystarczające polecenie z mojej strony!
Dowiedz się więcej o Karkonoszach.
Źródło fotografii: https://unsplash.com