Atrakcje

Zamek Chojnik – połączenie historii i piękna w Sudetach

Zamek Chojnik – połączenie historii i piękna w Sudetach

Zamek Chojnik to piękny zabytek położony w Sudetach. To wyjątkowe połączenie historii Polski i niepowtarzalnej architektury. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, a od tego czasu zamek przeszedł wiele zmian oraz modyfikacji. Obecnie to miejsce stało się jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Sudetach. Jest to idealny punkt na mapie turystycznej regionu Karkonoszy, aby odkryć historię tego miejsca, a także zachwycić się pięknem przyrody w tej okolicy.

Ceny biletów oraz godziny otwarcia Zamku Chojnik

Aktualne ceny biletów na rok 2023 do Zamku Chojnik:

  • normalny – 10 zł;
  • ulgowy – 5 zł.

Uprzejmie informujemy, że odwiedzający Zamek Chojnik będą musieli uiścić dwie odrębne opłaty: 8 zł za bilet normalny lub 4 zł za bilet ulgowy na rzecz Karkonoskiego Parku Narodowego, a także opłatę na rzecz PTTK, czyli stowarzyszenia zarządzającego tą atrakcją. Przypominam, że ww. opłaty są niezależne od siebie.

Aktualne godziny otwarcia Zamku Chojnik:

poniedziałek – zamknięte

wtorek – 10:00 – 15:30

środa – 10:00 – 15:30

czwartek – 10:00 – 15:30

piątek – 10:00 – 15:30

sobota – 10:00 – 15:30

niedziela – 10:00 – 15:30

Jak dojechać do Zamku Chojnik?

Komunikacja miejska

Aby dojechać z Jeleniej Góry do Zamku Chojnik, należy skorzystać z linii autobusowej nr 28. Autobusy odjeżdżają z dworca PKS w Jeleniej Górze i kursują przez Karpacz, a ich ostatnim przystankiem jest właśnie zamek. Przejazd trwa około 1 godziny i 15 minut. Przystanek końcowy znajduje się bezpośrednio przy zamku, gdzie można zobaczyć piękne widoki i poznać historię tego niezwykłego miejsca.

Auto

Dojazd do Zamku Chojnik z Jeleniej Góry autem jest stosunkowo prosty. Najpierw należy dostać się na ul. Karkonoską, a następnie skręcić w ulicę Główną. Po kilkuset metrach należy skręcić w ulicę Zgorzelicką, a po kolejnych kilkuset metrach w ulicę Bohaterów Warszawy. Po przejechaniu kolejnych kilkuset metrów, należy skręcić w ulicę Zamkową. Po następnych kilkuset metrach, należy skręcić w ulicę Chojnicką. Po przejechaniu około kilometra, pojawi się zamek Chojnik, do którego dojedziemy po wjechaniu na jego teren.

Zamek Chojnik – jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych

Zamek Chojnik znajduje się nieopodal Jeleniej Góry na samym szczycie góry Chojnik. Chojnik to zamek położony na wysokim skalnym wzniesieniu, przez co wygląda tak, jakby wyrósł z samego górskiego otoczenia. 

Pierwszy zamek powstał na tym miejscu prawdopodobnie już w XIII wieku. Był on wybudowany przez Bolka I, księcia szczecińsko-łobeskiego, i jego brata, Bernarda. Został on wtedy wzniesiony w stylu gotyckim, a jego wnętrza ozdobione drewnianymi belkami i stiukowymi łukiem. 

W XVII wieku zamek został zniszczony przez Szwedów, a potem przebudowany na barokowy zamek przez księcia szczecińsko-łobeskiego, Bolka III. W tym czasie zamek był jednym z najpotężniejszych w całej okolicy. W XIX wieku mieszkańcy opuścili to miejsce i niestety obiekt został zdewastowany. W połowie XX wieku miały miejsce prace w celu zrekonstruowania zamku i od tego czasu jest czynny jako muzeum. 

Obecnie w zamku prezentowane są wystawy, przewodnicy oprowadzają wycieczki po zabytkowym wnętrzu, a także na jego przestrzeni organizowane są różnego rodzaju imprezy plenerowe. Zamek Chojnik jest jednym z najbardziej malowniczych i urokliwych zamków w Polsce. Jest to idealne miejsce na wycieczkę dla tych, którzy lubią poznawać historię i kulturę regionu Karkonoszy.

Legendy i historie krążące wokół sudeckiego zamku

Wokół zamku krążą różne historie, a jedną z najbardziej znanych jest opowieść o księżniczce Kunegundzie. Kunegunda była córką kasztelana, który postanowił dowieść swojej odwagi i objechać mury zamku na koniu. Niestety, zadanie okazało się zbyt trudne i ojciec Kunegundy wraz z rumakiem spadł w przepaść.

Lata później, przybywający na zamek dostojnicy i rycerze zaczęli starać się o rękę Kunegundy. Księżniczka postawiła jeden warunek – rękę jej zdobędzie ten, kto przejedzie po murach zamkowych w pełnym rynsztunku, wzorem jej ojca. Wielu próbowało, ale nikt nie był w stanie osiągnąć tego celu.

Jednak pewnego dnia pojawił się przystojny młodzieniec, który z łatwością objechał mury. Kunegunda była szczęśliwa i chciała wyprawić huczne wesele, ale młodzieniec odmówił, twierdząc, że nie chce łączyć się z tak okrutną kobietą, która przez swoje zachcianki przyciągnęła śmierć na wielu. Zrozpaczona, Kunegunda rzuciła się z murów i zakończyła swoje życie.

Legenda mówi, że do dzisiaj mury zamkowe nawiedza duch jednego z nieszczęśników, którzy próbowali zdobyć rękę Kunegundy.

Współcześnie legendy i historie są wykorzystywane jako atrakcje turystyczne, które przyciągają turystów z całej Polski do odwiedzenia tego pięknego zamku.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.