Atrakcje

Zamek w Karpnikach – atrakcja turystyczna dla miłośników historii

Zamek w Karpnikach – atrakcja turystyczna dla miłośników historii

Czy marzy Ci się wycieczka do wyjątkowego zamku, który skrywa w sobie wspaniałą historię i urokliwe otoczenie? Jeśli tak, to koniecznie odwiedź Zamek w Karpnikach – jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. W moim artykule odkryjesz tajemnice tej imponującej budowli oraz dowiesz się, co jeszcze warto zobaczyć w okolicy zamku. Przygotuj się na fascynującą podróż przez historię i piękno tego wyjątkowego miejsca!

Historia Zamku w Karpnikach

Zamek w Karpnikach, zlokalizowany w województwie dolnośląskim, miał swoje początki w XIV wieku, kiedy to rycerz Czirna wybudował na miejscu dzisiejszego zamku pierwsze założenie obronne, składające się z budynku mieszkalnego i narożnej cylindrycznej wieży. W kolejnych latach zamek przechodził wiele rąk, a w 1475 roku Kacper Schoff-Gotsch powiększył go o dwie budowle mieszkalne i połączony murami dziedziniec. W 1580 roku zamek kupił Melchior Friedrich baron von Kanitz und Talewitz, który przeprowadził jego gruntowną przebudowę w stylu renesansowym. W XVII wieku dodano nowe skrzydła i zmodernizowano wnętrza. Po kolejnych zmianach właścicieli, w 1822 roku zamek kupił książę Wilhelm von Hohenzollern, brat pruskiego króla, który zlecił jego przebudowę w stylu neogotyku angielskiego. Projekt prac przygotował niemiecki architekt Friedrich August Stüler.

W czasie II wojny światowej zamek w Karpnikach był wykorzystywany jako składnica muzealna, w której zgromadzono zrabowane dzieła sztuki pochodzące z państw okupowanych przez Niemcy. Kolekcja ta została stworzona przez Gunthera Grundmanna, a także została wzbogacona o prywatną kolekcję dzieł sztuki księcia Ludwiga von Hessen und bei Rhein. Po wojnie zamek był zaniedbany i dopiero w 1962 roku przeszedł gruntowny remont, aby służyć jako ośrodek kolonijny. W 1993 roku złodzieje próbowali wykraść renesansowy portal bramny, ale udało się im to powstrzymać. Obecnie zamek został ponownie wyremontowany i przystosowany na hotel i restaurację.

Zamek Karpniki – oferta

W zamku przygotowano przestrzenie, które nawiązują do dawnych czasów, dzięki czemu każdy może poczuć się wyjątkowo i przenieść się do epok przeszłości. W sumie dostępnych jest 20 pokoi i apartamentów na różnych kondygnacjach, z różnymi kategoriami i lokalizacją, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Oferta obejmuje m.in. 2 apartamenty historyczne, 9 pokoi typu Junior Suite (od 450 zł/osoba) oraz 6 pokoi standardowych (od 340 zł/osoba). 

Zwiedzając zamek, warto zwrócić uwagę na szczegóły architektoniczne, takie jak renesansowy portal bramny czy pięknie zdobione stropy. Wewnątrz zamku znajdują się muzealne ekspozycje, w tym zbiory pochodzące z okresu drugiej wojny światowej, kiedy to w pałacu urządzono składnicę muzealną zrabowanych dzieł sztuki. Zachwyca również okolica zamku, a przede wszystkim malowniczy park, który otacza cały kompleks.

Okolice Zamku w Karpnikach – atrakcje

Zamek Karpniki to nie tylko imponujący obiekt historyczny, ale także doskonała baza wypadowa do zwiedzania Kotliny Jeleniogórskiej. Położony na Dolnym Śląsku, w otoczeniu pasm górskich, zamek oferuje nie tylko wspaniałe widoki, ale także możliwość wędrówek po okolicznych szlakach turystycznych. Lokalizacja w Dolinie Pałaców i Ogrodów to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić ten rejon. Unikalne rezydencje, takie jak Pałac Wojanów czy Pałac Staniszów, zachwycają swoim pięknem i historią, a wieże obronne, zamki i pałace pozwalają odkryć kawałek przeszłości Dolnego Śląska.

Wokół Zamku znajdują się liczne szlaki wędrowne prowadzące na Górę Krzyżną i Sokolik, z których można podziwiać malownicze widoki na góry. Dla miłośników rowerów, okolice Zamku oferują dobrze oznakowane trasy rowerowe, takie jak szlak zielony do Janowic Wielkich lub szlak żółty prowadzący do Bukowca. W recepcji Zamku można bezpłatnie wypożyczyć rowery i nabyć mapy z trasami, a dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił na rowerze elektrycznym, istnieje możliwość wypożyczenia go za dodatkową opłatą. Park krajobrazowy, który otacza zamek, został założony w XIX wieku i jest doskonałym miejscem na spokojny spacer wśród zieleni i ciszy.

Dlaczego warto odwiedzić Zamek w Karpnikach?

Odwiedzenie Zamku w Karpnikach to bez wątpienia wspaniałe doświadczenie, które warto przeżyć. Spędzając weekend w tej urokliwej rezydencji, miałam okazję poczuć się jak prawdziwa księżniczka. Już na samym początku, gdy zobaczyłam zamek, byłam zachwycona jego wspaniałą architekturą i malowniczym położeniem. 

Obiekt jest wspaniale odrestaurowaną, zabytkową budowlą, która oferuje swoim gościom komfortowe pokoje, eleganckie sale bankietowe i restauracyjne oraz przepiękne ogrody. Pokoje są urządzone w stylu rustykalnym, z gustownymi detalami, które wprowadzają do wnętrza odrobinę romantyzmu.

Zamek w Karpnikach to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, którą gorąco polecam każdemu miłośnikowi historii i architektury!

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Autor fotografii: SchiDD

Źródło: https://pl.wikipedia.org/

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.