Atrakcje

Zamki w okolicy Karpacza – jakie warto zobaczyć?

Zamki w okolicy Karpacza – jakie warto zobaczyć?

Karpacz i okolice to region, który kryje wiele tajemniczych zamków i pałaców, pełnych historii i legend. Dlatego dzisiaj postanowiłam opowiedzieć Wam o kilku z nich, które warto zobaczyć podczas wizyty w tej okolicy. Każdy z tych zamków ma swoje niepowtarzalne piękno i niezwykłą historię, która przyciąga turystów z całego świata. Zapraszam do zapoznania się z moim przewodnikiem po zamkach w okolicy Karpacza i odkrywania uroków tych niezwykłych miejsc!

Jakie zamki warto zobaczyć na terenie Karkonoszy?

W XVI wieku, ze względu na coraz częstsze używanie broni palnej, zamki w okolicy Karpacza przeszły gruntowne przebudowy. Jednak wojna trzydziestoletnia, która miała miejsce w latach 1618-1648, zadała im ostateczny cios. Wiele budowli uległo zniszczeniu, a pozostałe straciły na znaczeniu militarnym. Dopiero nadejście romantyzmu w XIX wieku, zwróciło uwagę na ich historyczne znaczenie i potencjał turystyczny. Wówczas postanowiono część zamków odbudować lub zabezpieczyć przed dalszą dewastacją, jednak odbudowy często odbiegały od założeń architektonicznych charakterystycznych dla średniowiecza. Mimo burzliwej historii, zamki są dzisiaj nieodłącznym elementem krajobrazu Karpacza i jego okolic.

Zamek Chojnik

Jeden z najokazalszych i najbardziej znanych zamków w okolicy Karpacza to Zamek Chojnik. Znajduje się on 16 km od Karpacza, a odległość w linii prostej wynosi zaledwie 11 kilometrów. Do zamku prowadzą dwa szlaki dla pieszych i rowerzystów. Zamek Chojnik wyróżnia się swoim malowniczym położeniem na wzniesieniu o wysokości 627 m n.p.m. oraz 150-metrowym urwiskiem położonym na południowo-wschodniej stronie góry. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1364 roku. Wizyta w tym miejscu jest nie tylko zalecana ze względu na położenie i piękne widoki na panoramę Sudetów, ale także ze względu na wiele atrakcji czekających na turystów podczas zwiedzania. Na zamku często organizowane są turnieje kusznicze, rycerskie i inne ciekawe wydarzenia kulturalne.

Zamek Bolczów

Dla osób pragnących wypoczynku i spokoju idealnym miejscem będzie zamek Bolczów, położony niedaleko Janowic Wielkich. Zamek powstał w 1375 roku, ale już w pierwszej połowie XV wieku uległ zniszczeniu. Odbudowano go ponownie sto lat później, lecz kolejne losy i zmiany właścicieli nie wpływały pozytywnie na jego kondycję. Obecnie pozostały tylko ruiny zamku, ale mają one w sobie magiczny urok. Szlak prowadzący do ruin zamku nie jest wymagający, dlatego będzie idealny dla rodzin z małymi dziećmi. Zamek Bolczów nie jest tak popularny jak Chojnik, dlatego w miejscu tym panuje cisza i atmosfera, którą każdy zapamięta na długo. Przy dobrej pogodzie można bez problemu podziwiać szczyty gór, w tym najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę. Jeśli jesteś w okolicy Karpacza, koniecznie musisz tam zajrzeć!

Zamek Henryka

Zamek księcia Henryka w Staniszowie to zamek myśliwski, którego historia nie jest tak długa jak pozostałych zamków, ale warto o nim wspomnieć. Znajduje się on najbliżej Karpacza. Zamek został wybudowany w 1806 roku na najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich. Jest to w zasadzie wieża myśliwska, której celem było zapewnienie schronienia oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń związanych z widokiem na okolicę. Prywatny właściciel przeprowadził kilka lat temu remont, dzięki czemu wejście na szczyt wieży jest bezpieczne. Położenie i wysokość wieży zapewniają niezapomniane widoki. Wejście na wieżę jest możliwe od maja do października.

Dowiedz się więcej o Karkonoszach.

Źródło fotografii: https://unsplash.com

Udostępnij

HOla
O autorze

Jestem założycielką Karkonosze Noclegi, portalu dedykowanego miłośnikom gór i turystyki. Moje wykształcenie w dziedzinie turystyki i rekreacji, połączone z pasją do wspinaczki i podróżowania, pozwoliło mi zgromadzić bogate doświadczenie, które chciałabym podzielić z innymi. Jako ekspertka i instruktorka wspinaczki, doskonale rozumiem potrzeby turystów i jestem w stanie dostarczyć im najwyższej jakości informacji o noclegach i atrakcjach Karkonoszy. Moim celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania piękna Sudetów i zdobywania górskich szczytów. W wolnym czasie podróżuję i zgłębiam historię Sudetów, co dodatkowo wzbogaca moją ofertę dla odwiedzających Karkonosze. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, Karkonosze staną się dostępne dla każdego.